Aktualności i galeria

Pasowanie na Żaczka Przedszkolaczka
15 listopada odbyła się, dla niektórych naszych...
15 listopada odbyła się, dla niektórych naszych wychowanków pierwsza, ważna uroczystość przedszkola  - Pasowanie na Żaczka Przedszkolaczka Przedszkola Publicznego im. Kubusia Puchatka w Zabełkowie. Tego dnia oficjalnie do grona naszej przedszkolnej rodziny przyjęliśmy 16 dzielnych Żaczków Przedszkolaczków: 8 dziewczynek oraz 8 chłopaków. Od samego rana czuć w powietrzu było atmosferę wyczekiwania. Wszyscy elegancko ubrani po śniadanku w sali grupy młodszej powitaliśmy najważniejsze osoby dla naszych milusińskich, czyli mamusie i tatusiów. Naszą uroczystość rozpoczęliśmy pokazem tanecznym, za który zebraliśmy wiele gromkich braw. Jako, że żadna uroczystość nie może obyć się bez muzyki, również na naszej jej nie zabrakło. Wspólnie z rodzicami uczestniczyliśmy w zabawach muzycznych, a na zakończenie nawet rodzice zagrali dla nas koncert. Nie ukrywamy, że spisali się rewelacyjnie jako przedszkola orkiestra - Brawo dla nich!! Po części muzyczno-artystycznej przyszła pora na tą oficjalną czyli pasowanie. Zarówno my, jak i nasi rodzice złożyliśmy uroczystą przysięgę podczas ślubowania, następnie nasza pani Dyrektor każdego z nas pasowała na Przedszkolaka dotykając naszego prawego ramienia specjalnym ołówkiem. Był to bardzo emocjonujący dla nas moment 🙂 Po pasowaniu otrzymaliśmy od pani Dyrektor gratulacje oraz pamiątkowy dyplom. Naszym rodzicom z dumy i przyjęcia, aż łezka zakręciła się w oku. Wszystkim uczestnikom tego ważnego wydarzenia serdecznie dziękujemy za udział oraz wspólną zabawę.   Wychowankowie oddziału II, wraz z wychowawczynią. 
lekcja ekologii u pani Joanny Greń
10 listopada grupa naszych wychowanków z grupy st...
10 listopada grupa naszych wychowanków z grupy starszej w ramach projektu Nie truj sąsiada uczestniczyła w lekcji ekologii u pani Joanny Greń. Przedszkolaki dowiedziały się m.in: na czym polega proces pozyskiwania energii z wiatru oraz ciepłej wody z kolektorów słonecznych, a także proces wytwarzania prądu z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych. Wspaniałe animacje oraz możliwość dotknięcia i doświadczalnego przekonania się o w/w procesach dodatkowo rozbudziła wyobraźnię naszych najmłodszych, którzy zafascynowani opowieściami pani Joanny z pewnością połknęli bakcyla proekologicznych zachowań. Pani Joannie serdecznie dziękujemy za możliwość zgłębienia wiedzy w ramach programu Nie truj sąsiada.  
Centrum badawcze
W trzecim tygodniu dzieci z grupy starszej rozmawi...

W trzecim tygodniu dzieci z grupy starszej rozmawiały o zdrowiu przeprowadzały różnego rodzaju doświadczenia jednym z nich było wykonywanie „Jeżyków przyrodniczych”. Dzieci były zafascynowane, kiedy zobaczyły na zdjęciu jaki jeż wyjdzie ze skarpetki, którą przyniosły z domu. Nie mogły doczekać się pierwszych "igiełek". Najpierw jednak musiały nasypać do skarpetki ziemię - najlepszym sposobem było założenie skarpetki na rurkę po papierze toaletowym. Staje się ona szerokim lejkiem, przez który ją wsypujemy.  Po wsypaniu ziemi z ziarenkami zboża wszystkie skarpetki zostały zawiąza

ne. Dzieci były bardzo zaangażowane w hodowlę - cały czas doglądały swoich nietypowych roślinek, dbały aby były podlane, obserwowały je w kąciku przyrody. Po paru dniach dało się już zauważyć małe zielone "igiełki" i korzenie. Czekamy dalej na efekt końcowy, czyli bujną zieloną trawkę.

Laboratorium aptekarza
W trzecim tygodniu starszaki poszukiwały odpowied...

W trzecim tygodniu starszaki poszukiwały odpowiedzi na pytanie czy wirusy i bakterie są widoczne. Dzięki doświadczeniom dzieci wiedzą, że wirusy i bakterie nie są widoczne gołym okiem. Znajdują się w powietrzu, na naszym ciele i na różnych przedmiotach, przenoszone są drogą kropelkową i często powodują choroby. Podczas zabaw badawczych stworzono atmosferę wielkiego laboratorium Aptekarza, w którym można było znaleźć sprzęt lekarza, różne rodzaje lekarst, mikroskop, wagę lekarską. Oprócz tego dzieci poznały między innymi sposób przyrządzania syropów domowych, wykonały między innymi syrop z cebuli, czosnku, buraka oraz syrop miodowo- cytrynowy. Wykonywanie syropów domowej roboty sprawiło dzieciom dużo radości.

 
Nie truj sąsiada – konkurs plastyczny
Mamo,Tato! Nasze Przedszkole w 2017 r. aktywnie bi...
Mamo,Tato! Nasze Przedszkole w 2017 r. aktywnie bierze udział w konkursie Nie truj sąsiada! Jesteśmy już na półmetku akcji zajmując bardzo wysokie miejsce wśród wszystkich przedszkoli. Pomóż nam znaleźć się na podium wspierając nas w podjętych działaniach. Przystąp do naszego konkursu plastycznego, który pomoże zdobyć nam kolejne punkty w rankingu! Nagrody w konkursie „Nie truj sąsiada” to przybory edukacyjne i pomoce naukowe, których wartość zależna będzie od zajętego miejsca - odpowiednio: 5, 3 oraz 2 tysięcy złotych brutto. Pomóż nam je zdobyć!!! 😉  
Jesienna szaruga – zajęcia w grupie młodszej
W drugim tygodniu listopada tematem kompleksowym w...
W drugim tygodniu listopada tematem kompleksowym w grupie młodszej była jesienna szaruga. W tym tygodniu maluszki i średniaki poznawały składniki listopadowej pogody, obserwowały aktualną pogodę za oknem lub podczas spacerów oraz skrupulatnie uzupełniały kalendarz pogody. W czwartek 9 listopada zostały zorganizowane zajęcia sensoryczne z wodą. Przedszkolaki poznały obieg wody w przyrodzie i dowiedziały się sąd bierze się deszcz. Podczas eksperymenty z wykorzystaniem pary wodnej dzieci miały okazję zaobserwować zjawisko skraplania się wody. Podczas zabaw badawczych nasi milusińscy określali, które przedmioty toną. Aby lepiej przygotować się na deszczowe dni maluszki oraz średniaki zbadali, które tkaniny i materiały sprawdzą się idealnie podczas deszczu, a które przemokną. Z ogromnym zaciekawieniem przedszkolaki obserwowały również "magiczne papierowe kwiaty", które w zetknięci z taflą wodą pięknie rozwijały swoje płatki. Najlepszym punktem zajęć była jednak zabawa sensoryczna z wykorzystaniem talerzyków z wodą, podczas której dzieci w rytm muzyki wykonywały odpowiednie ruchy. Na zakończenie dnia maluszki wraz z średniakami miały okazję eksperymentować z farbą podczas zabaw plastycznych "mokre w mokre" obserwując w jaki sposób farba rozpływa się na mokrej kartce oraz jak mieszają się barwy. zapraszamy na fotorelację z tego dnia.  
11 Listopada Święto Niepodległości
Święto 11 Listopada jest doskonałą okazją, ż...
Święto 11 Listopada jest doskonałą okazją, żeby zapoznać naszych najmłodszych z symbolami narodowymi. W piątek 10 listopada podczas zajęć maluszki poznały godło oraz barwy polskiej flagi. Średniaki natomiast utrwaliły ich znaczenie. Wszyscy wspólnie wysłuchaliśmy także hymnu narodowego z zachowaniem odpowiedniej postawy i powagi. Grupa młodsza wykonała również piękne prace plastyczne - godło polski, z wykorzystanie  odcisków własnych dłoni.  
Dzień Postaci z Bajek w Grupie Młodszej
8 grudnia  grupa młodsza obchodziła Dzień Post...
8 grudnia  grupa młodsza obchodziła Dzień Postaci z Bajek. Tego dnia, zamiast pań, do naszych dzieciaków przyszedł Czerwony Kapturek oraz Kot w Butach. Ile było radości i uciechy ze wspólnych zajęć z bajkowymi bohaterami. Maluszki i średniaki rozwiązywały zagadki słowne dotyczące znanych bajek i baśni oraz układały scenki z nimi związane. Nie zabrakło również wspólnych zabaw na TupTanie, a w ramach relaksu oraz codziennego odpoczynku wysłuchały bajeczek czytanych przez Kapturka i Kota w Butach. W sali został zaaranżowany także kącik teatralny, gdzie nasi milusińscy ochoczo z wykorzystaniem pacynek i kukiełek odtwarzali dialogi z ulubionych bajek, a także wymyślali swoje własne! 😉 Starsze dziewczynki zorganizowały nawet dla maluszków mini teatrzyk pt. Przygody Czerwonego Kapturka. Na zakończenie dnia wszystkie przedszkolaki otrzymały słodkości z koszyczka Kapturka. Zapraszamy na fotorelację.  
Dzień Postaci z bajek w grupie starszej
Jak każdego roku w przedszkolu obchodzony jest dz...

Jak każdego roku w przedszkolu obchodzony jest dzień bajki ale za każdym razem w inny sposób. I tak w tym roku grupę starszaków odwiedził prawdziwy Kopciuszek. A zaczęło się bardzo spokojnie, dzieci podczas zajęć przypomniały sobie podstawowe informacje na temat bajek ich bohaterów i przygód. Ale w szczególności skupiły się na bajce pt Kopciuszek, a żeby jeszcze bardziej wczuć się w jej postać dziewczynki otrzymały piękne długie spódnice, natomiast chłopaki korony. I tak oto pięknie ubrani mogli udać się na bal i podczas wspólnych tańców dołączył do nich niespodziewanie Kopciuszek, który zatańczył z każdym księciem po kolej. Ale jak to w bajce bywa nagle wybiła godzina 12 i Kopciuszek prędko uciekł gubiąc swój pantofelek. Zadaniem starszaków był odszukanie Kopciuszka i przymierzenie pantofelka każdej napotkanej dziewczynie. Po wielu nieudanych próbach dzieciom udało się znaleźć Kopciuszka i szczęśliwie go ukoronować na prawdziwa księżniczkę.

 
Paczki Mikołajkowe- informacja Rady Rodziców
Cała Polska Czyta Dzieciom
31 października odwiedziła nas mama Dominika z g...
31 października odwiedziła nas mama Dominika z grupy młodszej. Pani Agnieszka Wieder w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom przeczytała naszym pociechom piękną i pouczającą opowieść o Indianinie i malinach. Serdecznie dziękujemy pani Agnieszce za wizytę i mile spędzony czas.  
Olimpiada sportowa w Bohuminie
2 listopada nasi wychowankowie już po raz trzeci ...
2 listopada nasi wychowankowie już po raz trzeci uczestniczyli w olimpiadzie sportowej organizowanej przez czeskie przedszkole, z którym współpracujemy Mateřská škola FIT (Fit školka) W Bohuminie. W tym roku reprezentowali nas: Oliwia Wolnik, Nicola Chłapek, Pascal Drobny, Szymon Pietrasz i Edward Brański. Przedszkolaki zmierzyły się w trzech konkurencjach indywidualnych: rzut piłką lekarską, skok z miejsca i bieg przez przeszkody oraz w sztafecie drużynowej. Nasi wychowankowie spisali się na medal! Na podium, aż dwa razy stanęła Oliwia zajmując pierwsze miejsce w kategorii skok z miejsca i drugie miejsce w kategorii rzut piłką lekarską oraz Edi, zajmując drugie miejsce w kategorii skok z miejsca wśród chłopców. Serdecznie gratulujemy naszym medalistom! Zapraszamy na fotorelację  z tego wydarzenia.
Święto Wszystkich Świętych -Wizyta na cmentarzu
Tradycyjnie już od wielu lat, nasze przedszkolaki...
Tradycyjnie już od wielu lat, nasze przedszkolaki z okazji Święta Wszystkich Świętych odwiedzają stary cmentarz w Zabełkowie, aby zapalić znicze przy grobie poległych żołnierzy. Jest to dla Nas wszystkich, również naszych wychowanków czas zadumy i wspomnień.  
Halloween
3o listopada w naszym przedszkolu dzieci z okazji ...
3o listopada w naszym przedszkolu dzieci z okazji Halloween poznały tradycyjne zwyczaje kultury angielskiej związane z tym świętem. Z tej okazji nie mogło zabraknąć typowych zabaw jak: pajęczyna, mumia, skoki przez dynię i taniec na miotle. Starszaki dodatkowo chodziły z dynią i pełną słodyczy, tradycyjnie zadając pytanie cukierek albo psikus, natomiast maluszki i średniaki wykonały papierowe nietoperze, które były świetnym akcesorium do zabaw no i oczywiście pamiątką z tego dnia;) Na zakończenie dzieci odwiedził magik, który wraz ze swoim pomocnikiem Antonim zaprezentował dzieciom magiczne sztuczki. Zapraszamy na fotorelację.  
Komunikat powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej
Rodzice! W związku z okresem zwiększonych zachor...

Rodzice! W związku z okresem zwiększonych zachorowań na grypę, prosimy o zaznajomienie się z informacjami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rybniku znajdującymi się w galerii. 

 
Dzień Makaronu
25 października w naszym przedszkolu obchodziliś...
25 października w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Makaronu. Z tej okazji odwiedziły nas panie z KGW w Zabełkowie: Barbara Wolny, babcia Oliwii Wolnik, Anna Kupka, babcia Daniela i Emilii Kupka, Urszula Jeziorska, babcia Krzysia Kwiaśnicy oraz Barbara Gliśnik, babcia Damiana Smołka, by przybliżyć naszym przedszkolakom tradycyjne sposoby przyrządzania makaronu. Nasi milusińscy dowiedzieli się jak kiedyś gospodynie domowe przygotowywały makaron na tradycyjną, niedzielą nudelsupa. Panie z KGW w niezwykle ciekawy sposób opatrzony wspaniałym i czasami żartobliwym (co wywołało uśmiechy na buziach naszych najmłodszych) komentarzem relacjonowały poszczególne etapy przygotowywania makaronu, wplatając również anegdotki ze swego życia. Po dokładnej instrukcji, przedszkolaki z pomocą naszych zaproszonych gości zabrały się do samodzielnego przygotowywania nudli. Wszyscy dzielnie pracowali, w pocie czoła ugniatając ciasto, wałkując i przy pomocy specjalnej maszynki krojąc na kawałki. Kolejnego dnia, kiedy makaron był już odpowiednio wysuszony przyszła pora na degustację. Oczywiście rosół z samodzielnie przygotowanym makaronem smakował przedszkolakom wyśmienicie i wszystkie talerzyki w mig były puste. Gospodyniom z KGW w Zabełkowie serdecznie dziękujemy za wizytę w naszym przedszkolu oraz za wspaniałą lekcję lokalnej tradycji i kultury. Zapraszamy na fotorelację z tego wydarzenia.  
50lecie KGW w Zabełkowie
W minioną niedzielę, 21 października Koło Gosp...
W minioną niedzielę, 21 października Koło Gospodyń Wiejskich w Zabełkowie obchodziło 50lecie swojej działalności. Uroczystość zorganizowaną Nad strumykiem uświetnił m.in. występ naszych przedszkolaków, którzy dali popis swoich umiejętności tanecznych na dywanie TupuTan. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie na tak wspaniałe wydarzenie. Wszystkim członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich dziękujemy za dotychczasową współpracę oraz kultywowanie lokalnych tradycji i zwyczajów również wśród najmłodszych. Życzymy wiele zdrowia oraz dalszych wspaniałych i twórczych pomysłów.  
Dzień Listonosza
19 października obchodziliśmy w naszym przedszko...
19 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Listonosza. Z tej okazji odwiedziła nas nasza wspaniała pani Listonosz, która opowiedziała dzieciom o swojej codziennej pracy oraz o drodze jaką musi przebyć list od nadawcy do odbiorcy. Serdecznie dziękujemy za wizytę oraz wspaniałą przesyłkę (grę dydaktyczną Poczta). Wszystkim pracownikom Poczty Polskiej życzymy wielu sukcesów w życiu zawodowym i osobistym.  
Urodziny Kubusia Puchatka
18 października obchodziliśmy 91 urodziny naszeg...
18 października obchodziliśmy 91 urodziny naszego przedszkolnego przyjaciela Kubusia Puchatka. Jak przystało na prawdziwą imprezę urodzinową było moc atrakcji i konkurencji sportowych, m.in: chodzenie na szczudłach, slalom przez hula hop, czy chrupanie marchewki na czas. Nie zabrakło również pysznego urodzinowego tortu, który upiekła babcia Lenki no i oczywiście tańców i zabaw z Tygryskiem (niestety Puchatek, to już sędziwy staruszek, który woli wypoczywać w domu z baryłką miodku). Zapraszamy na fotorelację 🙂
Jesienna pogoda
W 3 tygodniu październik starszaki rozmawiały na...

W 3 tygodniu październik starszaki rozmawiały na temat pogody jaka jest jesienią. Utrwalały jaka jest pora roku, jakie są miesiące, dni tygodnia oraz świetnie się edukowały poprzez zabawę na temat różnych zjawisk atmosferycznych. Dzieci w tym tygodniu robiły między innymi: niesamowitą plastykę czyli bazgranie po parasolu oraz stworzyły postać z parasolką na papierze, wyławiały kropelkowe literki utrwalając już wcześniej poznane litery: a, m, o, brały udział w zabawach ruchowych oraz rytmicznych z parasolami, wykonywały eksperymenty z wodą, poznały schemat obiegu wody w przyrodzie oraz dowiedziały się na podstawie filmu edukacyjnego jak powstaje prognoza pogody.

 
Dzień Języków cd.
Drugi dzień obchodów dnia języka niemieckiego o...
Drugi dzień obchodów dnia języka niemieckiego odbył się 6 października .Wśród zaproszonych  był Wójt Senior Gminy Krzyżanowice pan Wilhelm Wolnik, który opowiedział jak ważna i potrzebna była znajomość języka Goethego  w Jego aktywności zawodowej.  Pan Wilhelm Wolnik opowiedział jak wyglądały lekcje j. niemieckiego za jego czasów młodości oraz opowiedział swoje własne przygody i anegdoty z czasów szkolnych. Zachęcony i poproszony przez dzieci przypomniał sobie i zaśpiewał piosenkę z tamtych lat  oraz wyrecytował krótkie wiersze. Było to  bardzo emocjonalne  spotkanie - ze łzami wzruszenia, ale i śmiechem na wspomnienie dawnych szkolnych lat. Bardzo dużym zainteresowaniem dzieci cieszyła się również wizyta pani Justyny Kwaśnica, mamy jednego z przedszkolaków. Pani Justyna na co dzień pracuje w firmie,  gdzie wymagana jest właśnie znajomość j. niemieckiego. Dzieci z chęcią dowiedziały się jak wygląda  praca mamy Krzysia. Na koniec spotkania pani Justyna przeczytała dzieciom bajkę w j. niemieckim w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom , po czym  poczęstowała cukierkami i wręczyła na pamiątkę spotkania zabawkowego Tira z logiem firmy, w której pracuje. Europejski Dzień Języków to doskonała okazja, żeby uświadomić dzieciom, jak ważną rolę we współczesnym świecie odgrywa znajomość języków obcych i poprzez atrakcyjną formę obchodów zachęcić ich do nauki .  
Zapasy na zimowe czasy – kiszenie ogórków i kapusty w grupie młodszej.
w drugim tygodniu października maluszki i średni...
w drugim tygodniu października maluszki i średniaki z grupy młodszej rozmawiały na temat warzyw oraz przetworów jakie z nich możemy wykonać. W minioną środę grupę młodszą odwiedziła Pani Krysia Ciuberek - emerytowana już nauczycielka naszej placówki. Pani Krysia, której żywiołem jest kuchnia opowiedziała naszym przedszkolakom o przetworach, jakie wykonuje na zimę. Dzieciaki miały okazję skosztować kiszoną kapustę, ogórki oraz pyszny sok malinowy i miętowy. Z ogromną ciekawością oglądały słoiki zgromadzone w specjalnie na tą okazję zaaranżowanej w sali spiżarni. Dowiedziały się również jak kiedyś metodą tradycyjną kiszono kapustę. W drugiej części zajęć dzieci wraz z panią Krysia i panią Michasią samodzielnie zabrały się za kiszenie kapusty. Przedszkolaki tarły marchewkę, dosypywały soli, kminku oraz oczywiście samodzielnie ugniatały i deptały kapustę! Oczywiście była to najlepsza część całego procesu! Po kapuście przyszła pora na ogórki, które wkładaliśmy do słoików, dodawaliśmy chrzanu, czosnku i koperku. Teraz przyszło nam tylko czekać, aż nasze przetwory będą gotowe, a my będziemy mogli cieszyć się smakami lata podczas mroźnej zimy. Pani Krysi serdecznie dziękujemy za wizytę oraz wspaniałą lekcję kultury i tradycji, którą przekazała naszym najmłodszym. Życzymy wiele zdrowia oraz spokoju ducha. Przedszkolaki z grupy młodszej wraz z panią Michasią.  
Rodzina – zajęcia w grupie starszaków
W drugim tygodniu października starszaki rozmawi...

W drugim tygodniu października starszaki rozmawiały o rodzinie, a przede wszystkim o jej znaczeniu w ich życiu. Poznały takie wartości jak: szacunek, uczciwość, szczęście, przyjaźń, miłość, mądrość oraz wzajemna pomoc. Tydzień ten stał się okazją aby pogłębić te więzi uczuciowe. Jak? Zapraszając swych bliskich, na wspólne podejmowania działań twórczych, a dokładnie na wspólne ozdabianie pustych słoików i tworzenie z nich przepięknych wazonów. I tak w środę w przedszkolu oprócz dzieci pojawiły się mamy, ciocie, babcie, tatusiowie, a nawet i dziadkowie. Przy obficie zastawionym stole w korale, wstążki, cekiny, diamenciki, fasolę, makaron oraz wiele innych elementów dekoracji wspólnymi siłami tworzyli przepiękne unikatowe wazony, które stały się wspaniałą dekoracją przedszkola. Dzieciaki dziękują za tak liczne przybycie i za mile spędzony czas ze swymi bliskimi.

Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej obchodziliśmy w naszej ...
Dzień Edukacji Narodowej obchodziliśmy w naszej placówce już 13 października. Tego dnia przedszkolaki przygotowały mini występ dla naszych pań oraz wszystkich pracowników obsługi. Podziękowaliśmy piosenką oraz wierszem za trud codziennej pracy z nami oraz wielkie serce okazywane co dzień 😉 Panie jak zawsze były wzruszone naszym występem. Do podziękowań włączyła się także Rada Rodziców oraz pani Dyrektor, która pogratulowała z okazji święta wszystkim nauczycielkom oraz pracownikom obsługi. Niespodzianką była znowu wizyta Pani Lata i Pani Jesieni, które jakoś bardzo polubiły nasze przedszkole;) Zapraszamy na fotorelację.  
Wizyta policjanta w Przedszkolu
Co roku na przełomie września i października na...
Co roku na przełomie września i października naszą placówkę odwiedza przedstawiciel policji. 10 października naszą placówkę odwiedziła pan Dariusz Rybacki 0 dzielnicowy, który przeprowadził z naszymi milusińskimi pogadankę nt. bezpieczeństwa. Przedszkolaki dowiedziały się jak bezpiecznie podróżować w samochodzie, spacerować chodnikiem oraz jak się zachować w przypadku zaczepienia przez obcego lub ataku psa. Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali odblaskowe bransoletki, dzięki którym każdy przedszkolak będzie widoczny po zmroku już z daleka 😉  
Dzień Drzewa
10 października w naszym przedszkolu świętowali...
10 października w naszym przedszkolu świętowaliśmy Dzień Drzewa. Jak co roku tego dnia z pomocą pana Tadka zasadziliśmy w naszym przedszkolnym ogrodzie sadzonkę drzewka - w tym toku dębu. Mamy nadzieję, że naszemu drzewku będzie dobrze u nas i z niecierpliwością czekamy na wiosnę i pojawienie się nowych pędów. Zapraszamy na fotorelację:)
Dzień Uśmiechu
6 października obchodziliśmy Dzień Uśmiechu. T...
6 października obchodziliśmy Dzień Uśmiechu. Tego dnia dobry humor nie opuszczał nikogo od rana. Starszaki dowiedziały się jak ważny jest uśmiech na co dzień i że warto używać go w każdej sytuacji. Przedszkolaki z gr starszej wybrały się na wycieczkę po przedszkolu, by obdarować każdego pozytywną energią i oczywiście uśmiechem. Dzieciaki odwiedziły panią dyrektor, panie w grupie młodszej, nasze panie w kuchni. A także swoje panie obdarowały dużym uśmiechem i poprosiły aby uśmiech nigdy nie schodził im z twarzy, gdyż jest to najlepsza ozdoba każdego z nas. Natomiast przedszkolaki z grupy młodszej zorganizowały konkurs uśmiechu. Zadaniem konkursowym było oczywiście zjedzenie z  uśmiechem kawałka cytryny. Oczywiście udział w konkurencji wzięły również wszystkie panie z przedszkola. Zarówno nasi najmniejsi milusińscy jak i nasze uśmiechnięte panie otrzymały w nagrodę order uśmiechu. Na zakończenie maluchy wybierając śmieszne gadżety i akcesoria bawiły się i przebierały. Oczywiście radości przy tym było co nie miara. Nie zabrakło również pamiątkowego zdjęcia. 🙂  
Owocowy tydzień w grupie młodszej
Pierwszy tydzień października w grupie młodszej...
Pierwszy tydzień października w grupie młodszej upłynął pod znakiem owoców. Dzieci 3 i 4 letnie poznały nazwy owoców krajowych i egzotycznych, natomiast 5 latki podczas zabaw czytelniczych poznawały wyrazy z owocowego kręgu. W tym tygodniu przedszkolaki również rozwiązywały owocowe zagadki, układały rytmy oraz klasyfikowały owoce na te krajowe i egzotyczne. Jednak najwięcej frajdy sprawiły naszym milusińskim zajęcia praktyczne. Jako, że jesień już nas odwiedziła dzieciaki dowiedziały się, jakie przetwory można wykonać z owoców na zimę. Oprócz dżemów i kompotów można je również suszyć:) Maluszki i średniaki w czwartek miały okazję z użyciem specjalnej suszarki przygotować jabłkowo-cynamonowe zdrowe chipsy 🙂 Cały talerz takich pełnych witamin łakoci, znikł oczywiście w oka mgnieniu. Przygotowaliśmy również koktajl bananowo-owocowy, podczas którego wykonania wspierała nas pani Iwonka, pomagając nam zblendować  wszystkie składniki. Zapraszamy na fotorelację 🙂
Zmysły – zajęcia w grupie starszej
-Co to jest zmysł? Jakie mamy zmysły? Ile ich je...
-Co to jest zmysł? Jakie mamy zmysły? Ile ich jest? Przykłady zmysłów np.  Miś jest miękki czy twardy - jaki zmysł nam potrzebny by to sprawdzić? Jest głośno czy cicho –jaki zmysł jest nam potrzebny? Na te i wiele innych pytań starszaki w 1 tygodniu października poznały odpowiedź. Teraz już każdy wie, że wszystkie czynności, które wykonujemy  uzależnione są od mózgu. Dla każdej czynności, mózg ma określony obszar, który jest odpowiedzialny  za konkretną czynność. Pogadanka z dziećmi na temat Mózgu dała odpowiedzi na pytania - jak wygląda, do czego służy. Oprócz tego podczas całego tygodnia dzieci wykonywały następujące działania: czytanie globalne, układanie wyrazów (zmysły) z literek i dopasowywanie do mózgu, Mózg –kalafior + dopasowanie obrazków  ze zmysłami do płatów mózgu, skrzynia  sensoryczna- DOTYK rączki, PRAWO – LEWO-PROSTO-  ścieżka ze stópkami i odkrywanie smaków, dywan (ścieżka sensoryczna- wykorzystanie zmysłu dotyku, zabawy ruchowe utrwalająca stronę prawo / lewo, wielkie stopy- zabawa ruchowa z elementem rywalizacji.  
Przedszkolak na Uczelni – Wykład Inauguracyjny
Drodzy Rodzice, rusza krzyżanowicki Uniwersytet D...

Drodzy Rodzice, rusza krzyżanowicki Uniwersytet Dziecięcy z modułem Przedszkolak na uczelni, pod patronatem Wójta - Gminy Krzyżanowice Grzegorza Utrackiego.

 

Otwarty Wykład Inauguracyjny  odbędzie się 7 października 2017 r. o godz. 14:15 w Urzędzie Gminy w Krzyżanowicach.

 
Dzień Języka Niemieckiego
29 września obchodziliśmy w ramach Dnia Językó...
29 września obchodziliśmy w ramach Dnia Języków Obcych  - Dzień Niemiecki. Tego dnia do naszego przedszkola prosto z Niemiec przyjechała do nas Pippi Langstrumpf, która opowiedziała nam o tym kraju. Poznaliśmy niemiecką flagę, godło oraz ulubione przysmaki (mieliśmy okazję skosztować również miśków Haribo) no i oczywiście bawiliśmy się i śpiewaliśmy w języku niemieckim. Na zakończenie odwiedzin Pippi każdemu podarowała balonik w wybranym kształcie w kolorach flagi niemieckiej 🙂 Dziękujemy Pippi za wizytę i zapraszamy ponownie:)  
Dzień Chłopaka
Mimo, iż święto wszystkich Chłopaków przypada...
Mimo, iż święto wszystkich Chłopaków przypada na 30 września, to my w naszym przedszkolu świętowaliśmy ten dzień już 29 września, czyli w piątek. Dziewczynki ze wszystkich grup spisały się na medal. Odśpiewały chłopakom gromkie sto lat!, obdarowały słodkimi lizakami oraz drobnymi upominkami - w grupie starszej chłopacy otrzymali muszki i bawili się na Tuputanie, natomiast z grupie młodszej nasi mali dżentelmeni krawaty Super Chłopaka. Wszystkim naszym mężczyznom, tym małym i dużym składamy najlepsze życzenia:)  
Święto Pieczonego Ziemniaka
W czwartek 28 września obchodziliśmy w naszej pl...
W czwartek 28 września obchodziliśmy w naszej placówce Święto Pieczonego Ziemniaka - czyli nasze przedszkolne oficjalne pożegnanie lata. Tego dnia od rana z niecierpliwością wypatrywaliśmy nadejścia Pani Jesieni. Jakież było nasze zdziwienie, kiedy to odwiedziła nas nie tylko Jesień ale również Pani Lato, a w dodatku strasznie się pokłóciły! Lato nie chciało ustąpić panowania, natomiast Jesień już się niecierpliwiła na swoją kolej. Jednak jak to podczas naszych przedszkolnych kłótni szczęśliwie bywa dobry Leśny Skrzat zaradził zwadom, wszak każda pora roku jest ważna i Pani Lato z pokorą, acz radością udała się na zasłużony wypoczynek, natomiast Pani Jesień w pełni mogła już królować! To też jej panowanie uczciliśmy wspólnym  śpiewem i tańcami! Tego dnia nie mogło zabraknąć pysznych pieczonych ziemniaczków, które ochoczo pałaszowaliśmy z dobrym sosem. Posileni i pełni energii braliśmy następnie udział w konkurencjach sportowych z udziałem Leśnego Skrzata i Pani Jesieni. Był to dzień pełen wrażeń i emocji. Zapraszamy na fotorelację 🙂  
Od ziarenka do bohenka
26 września w naszej placówce przeprowadzone zos...
26 września w naszej placówce przeprowadzone zostały zajęcia z cyklu Od ziarenka do bochenka. Tego dnia grupa młodsza poznała proces powstawania mąki oraz różne rodzaje pieczywa. Dzieci upiekły również pyszne muffinki. Samodzielnie odmierzały potrzebne składniki: mąkę, cukier, mleko, olej, dosypywały proszku do pieczenia, a nawet wbijały jajka! Jednak najważniejsze było dokładne wymieszanie ciasta, z którym maluchy i średniaki również doskonale sobie poradziły. Najpyszniejsza była jednak degustacja samodzielnie upieczonych babeczek, które okazały się wyborne! 🙂 Również starszaki poznały historię chleba, dowiedziały się co można zrobić z mąki i poznały różne rodzaje wypieków. Jednym  z takich przysmaków są oczywiście gofry. Starszaki poznały sposób ich przyrządzania oraz miały możliwość porównania kupnych oraz tych przyrządzonych samodzielnie (wiadomo, które były lepsze 🙂 Przedszkolaki bardzo chętnie je dekorowały owocami, dżemem oraz bitą śmietaną. Za pomocą foremek wycinały również różnorodne kształty, dzięki którym słodkości smakowały jeszcze lepiej 🙂  
Dzień Grzyba
W poniedziałek 25 września w naszym przedszkolu ...
W poniedziałek 25 września w naszym przedszkolu świętowaliśmy Dzień Grzyba. Była to doskonała okazja do poznania różnorodnych zabaw i aktywności. Dzieci z grupy młodszej tego dnia poznały wybrane grzyby jadalne i trujące, a także zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas grzybobrania, z zaciekawieniem oglądały przyniesione przez panią pieczarki brązowe, kurki oraz suszone borowiki. Poznały budowę grzyba - wyróżniły kapelusz oraz nogę,  a także doskonaliły swoje umiejętności matematyczne podczas zabawy Grzybobranie. Natomiast dzieci z grupy starszej również utrwaliły wygląd grzybów trujących i jadalnych, próbowały odgadnąć nazwy poszczególnych gatunków oraz inscenizowały wierszyk Muchomorek i Borowik. Dzień ten był również doskonałą okazją do aranżacji kącika przyrody, który starszaki chętnie odwiedzają. Na zakończenie kolega z krupy - Antoś poczęstował kolegów czekoladowymi grzybkami. Każda z grup wybrała się również na spacer wokół przedszkola w poszukiwaniu grzybów 😉    
Dzień Dyni w grupie młodszej
22 września, w miniony piątek grupa młodsza św...
22 września, w miniony piątek grupa młodsza świętowała Dzień Dyni. Tego dnia przedszkolaki ubrane na pomarańczowo uczestniczyły w dniowych zabawach. Na początku zajęć poznały dary, które przyniosła Pani Jesień - kasztany, żołędzie i jarzębinę, a także dynie. Maluchy i średniaki oglądały i opisywały zgromadzone dynie, segregowały je pod względem wielkości, przeliczały dynie w koszyku oraz grały w dyniowe kręgle. Wykonały również pracę plastyczną z papierowych talerzyków, które zdobi nasz przedszkolny korytarz. A na obiad panie z kuchni zaserwowały nam przepyszną zupę dyniową. Jedliśmy, aż nam się uszy trzęsły. Zapraszamy na fotorelację 🙂  
Dzień Przedszkolaka
20 września w całej Polsce obchodziliśmy Dzień...
20 września w całej Polsce obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. Również nasza placówka przyłączyła się do świętowania. Ten dzień w obydwu grupach minął kreatywnie i bardzo sportowo. Przedszkolaki z grupy starszej bawiły się gumą gimnastyczną zarówno w parach, jak i samodzielnie trenując swoje mięśnie, a także wspólnie namalowały na foli niebieski "świat przedszkolaków". Natomiast dzieci z grupy młodszej również bardzo aktywnie przyłączyły się do świętowania bawiąc się an dywanie TupuTan, uczestnicząc w zabawach ruchowych z wykorzystaniem niebieskich szarf, chustek i tunelu gimnastycznego. Niestety w grupie młodszej sprzęt fotograficzny spłatał nam psikusa i udało się zrobić tylko 1 zdjęcie. Jednak najważniejsza tego dnia była wyśmienita zabawa.  
Sałatka owocowa
W czwartek 21 września, dzieci z grupy starszej z...
W czwartek 21 września, dzieci z grupy starszej zabrały się za robienie pysznych i zdrowych szaszłyków owocowych. Przedszkolaki przez cały tydzień poznawały dary jesieni, jak również różne rodzaje owoców,w  tym egzotycznych i krajowych. W czwartek przyniosły do przedszkola swoje ulubione owocowe przysmaki i z zaangażowaniem kroiły je, a następnie nabijały na drewniane patyczki. Elementem dodatkowym do szaszłyków było polanie ich roztopioną czekoladą, która nie ukrywajmy w połączeniu z owocami smakowała wyśmienicie. Swoimi szaszłykami dzieci podzieliły się z paniami oraz panią dyrektor.
Bezpieczni na drodze – grupa młodsza
W drugim tygodniu września tematem kompleksowym w...
W drugim tygodniu września tematem kompleksowym w grupie młodszej było bezpieczeństwo na drodze. W tym tygodniu maluchy i średniaki poznały zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym - samochodowym i pieszym. Dowiedziały się jak bezpiecznie przechodzić przez pasy, co oznaczają światła sygnalizatora oraz o czym mówią nam poszczególne znaki drogowe. W tym tygodniu maluchy i średniaki poznały również pierwszą figurę geometryczną - koło. Przedszkolaki wyszukiwały kształtu koła spośród przedmiotów w sali, za pomocą zmysłu dotyku musiały wybrać koło z woreczka z figurami geometrycznymi. Każda z grup ułożyła również koło z wykorzystaniem różnorodnych materiałów: skakanki, poduszek, korków, drewnianych klocków. Jednakże najlepszy punktem zajęć była ścieżka sensoryczna po naszych ułożonych kołach 🙂 Oczywiście najwięcej śmiechu były podczas przechodzenia na kole z drewnianych kloców i woreczków gimnastycznych. Zwieńczeniem tygodniowych zajęć był spacer na skrzyżowanie i praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy, na który wybraliśmy się całym przedszkolem - grupa młodsza i starsza.  
Bezpieczni na drodze – grupa starsza
W środę dzieci z grupy starszej ubrane na biało...
W środę dzieci z grupy starszej ubrane na biało - czarno na jeden dzień zamieniły się w "prawdziwe zebry", nie tylko jako zwierzęta, ale również te które można spotkać na ulicy - czyli pasy. Dzieci z wykorzystaniem dywanu TupuTan utrwalały zasady ruchu drogowego -  wcieliły się w samochody, które jeździły po odpowiednich liniach oraz pieszych, którzy przechodzili przez pasy. Następnie wspólnymi siłami chłopcy i dziewczyny stworzyli własne zebry, które raz jeszcze przypomniały im, jak ważne są pasy na jezdni dla naszego bezpieczeństwa - czyli zebra. Z kolei w piątek starszaki poznały numery alarmowe. Dowiedziały się również jakie jest zastosowanie telefonów różnego rodzaju: stacjonarnych i komórkowych. Poznały zasady rozmów telefonicznych oraz dowiedziały się, ze telefon to nie zabawka! Poznanie numerów alarmowych było doskonałą okazją do zabawy w pojazdy: straż, policja, karetka, dzięki której można było sprawdzić ich dobrą reakcję na dane zgłoszenie.
Witamy, to my Tygryski!! Czyli pierwsze dni w grupie młodszej.
Pierwszy tydzień przedszkola już za nami. Do gru...
Pierwszy tydzień przedszkola już za nami. Do grupy młodszej zawitało aż 15 nowych przedszkolaków 🙂 W pierwszych dniach nasi nowi wychowankowie poznali poznali naszego przedszkolnego przyjaciela Kubusia Puchatka  oraz "opiekuna swojej grupy" Tygryska. Oprócz nowej pani, sali oraz mnóstwa wspaniałych zabawek najważniejsi są oczywiście nowi koledzy i koleżanki. Nasze "stare" przedszkolaki - wdrożone już w życie przedszkolne średniaki ochoczo wtajemniczały naszych małych milusińskich w przedszkole zwyczaje i zabawy, chętnie pokazując im jak wspaniale można bawić się torami, klockami i lalami oraz opiekując się swoimi młodszymi dziećmi. Dzieci zwiedziły również budynek przedszkola (sale zabaw, pokój nauczycielski, kancelarię dyrektora, kuchnię) oraz poznały wszystkich pracowników i panie. Nie mogło zabraknąć oczywiście zabaw na naszym TupuTanie. Oprócz zabaw rytmicznych maluszki wraz ze średniakami uczestniczyły w zabawach matematycznych z wykorzystaniem dywanu oraz czytelniczych:) Zapraszamy na fotorelację z pierwszych dni w grupie Tygrysków!
Nazywam się…
We wtorek dzieci z grupy starszej utrwalały zapis...
We wtorek dzieci z grupy starszej utrwalały zapis graficzny swojego imienia, porównywały, które imię jest najdłuższe, a które najkrótsze oraz liczbę głosek. Dzieliły swe imię na sylaby, wraz z nauczycielką sprawdzały obecność zaznaczając klamerką swoje imię oraz próbowały zapisać pierwszą literę swojego imienia na tacy z bułką tartą. W tym dniu poznały również zwoje pakiety, czyli karty pracy dla 5,6latków. Sprawdziły ile książek na nich czeka oraz porównywało okładki (twarda lub miękka). No i oczywiście gorąco zaaprobowały nowe książeczki wyrażając chęć korzystania z nich.
Pierwsze dni w grupie starszaków
W pierwszych dniach w grupie starszaków dzieci za...
W pierwszych dniach w grupie starszaków dzieci zapoznały się z kodeksem zachowania, z salą oraz wszelkimi nowościami, które w niej zagościły. Starszaki poznały swoje nowe znaczki identyfikacyjne, a co najważniejsze przywitały się ze swoimi kolegami i koleżankami po wakacyjnym wypoczynku.    
Dzień Marzyciela
8 września przedszkolaki z grupy młodszej obchod...
8 września przedszkolaki z grupy młodszej obchodziły Dzień Marzyciela. Tego dnia dużo rozmawialiśmy  o naszych marzeniach, tych małych i tych dużych 🙂 Na zajęciach "łowiliśmy" rybki, każda z nich ukrywała inne dziecięce marzenie, które następnie głośno nazywaliśmy i dzieliliśmy na sylaby. Z klei z wykorzystaniem dywanu TupuTan bawiliśmy się w Rybaka i Złotą Rybkę - zabawę doskonalącą orientację z przestrzeni oraz pamięć wzrokowo-ruchową naszych maluchów. Zwieńczeniem zajęć była praca plastyczna  wykonana ze starych płyt CD, która była piękną ozdobą naszego przedszkolnego korytarza. Zapraszamy na fotorelację 🙂  
Zebranie z rodzicami
Drodzy rodzice! 31 sierpnia 2017 r. tj  w najbli...

Drodzy rodzice!

31 sierpnia 2017 r. tj  w najbliższy czwartek o godz. 17.00 w naszej placówce odbędzie się zebranie organizacyjne. Ze względu na ważność przekazywanych informacji:

  • sprawy organizacyjne

  • podpisanie umów

  • ubezpieczenie dzieci

Prosimy o obowiązkową obecność.

Dyrekcja i Rada Pedagogiczna Przedszkola Publicznego im. Kubusia Puchatka w Zabełkowie

Pożegnanie starszaków
20 czerwca w upalne wtorkowe popołudnie, nasi kol...
20 czerwca w upalne wtorkowe popołudnie, nasi koledzy z grupy starszej pożegnało się w przedszkolem, nauczycielami oraz kolegami i koleżankami. 14 absolwentów Przedszkola Publicznego im. Kubusia Puchatka w Zabełkowie rozpoczęło swój ostatni już występ uroczystym polonezem. Wierszem i piosenką nasi milusińscy podziękowali za te wszystkie lata spędzone w przedszkolu, a swoim paniom i wszystkim pracownikom obsługi za ogromny trud wychowania i okazane serce. Po programie artystycznym nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów ukończenia przedszkola. Pani dyrektor gratulowała każdego dziecku oraz rodzicom. Specjalne podziękowanie zostały również skierowane do odchodzących członków Rady Rodziców: przewodniczącej Marioli Studniczek oraz członkiń: Eweliny Piontek i Sabiny Ottawa. Uroczystość zakończył pokaz prezentacji multimedialnej Wspomnienia z Przedszkola przygotowanej przez panią Michasię, na zakończenie której nasi mali absolwenci symboliczną różyczką podziękowali swoim rodzicom za codzienne przyprowadzenie przez te wszystkie lata do przedszkola. Zapraszamy na fotorelację:)  
Starszaki poznają przyszłą klasę
13 czerwca pani Ewelina Fuchs, nauczycielka kszta...
13 czerwca pani Ewelina Fuchs, nauczycielka kształcenia zintegrowanego z SP w Zabełkowie, a przyszła wychowawczyni naszych przedszkolaków zaprosiła nas na teatrzyk w wykonaniu III SP. Nasi starsi koledzy przedstawili baśń pt. Jaś i Małgosia. Jesteśmy pełni podziwu dla ich pięknej recytacji oraz  śpiewu i dziękujemy za wspaniałe wrażenia. Po teatrzyku pani Ewelina zaprosiła naszych przyszłych pierwszoklasistów na zwiedzanie szkoły. Zobaczyliśmy m.in bibliotekę, gabinet szkolnego pedagoga i pielęgniarki, pokój nauczycielski, sekretariat, salę informatyczną, a co najważniejsze naszą przyszłą klasę! Jakaż ulga, gdy okazało się, że w szkole jednak są zabawki:) Co prawda nie tak dużo, jak w naszym ukochanym przedszkolu, ale całkiem sporo:) Pani Ewelinie dziękujemy za oprowadzenie nas. Do zobaczenia we wrześniu szkoło:)  
Zbieraj Baterie!
Szanowni Państwo, serdecznie dziękujemy za aktyw...
Szanowni Państwo, serdecznie dziękujemy za aktywny udział w VI Edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego dla Szkół „ZBIERAJ BATERIE!”. Poprzez selektywną zbiórkę odpadów uczniowie Państwa Placówki przyczynili się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Przekazane baterie trafiły do Zakładu Przetwarzania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Biosystem S.A., gdzie zostaną poddane procesom recyklingu i odzysku. Jednocześnie informujemy, że w VI edycji Programu Przedszkole Publiczne im. Kubusia Puchatka w Zabełkowie zebrała  336  kg zużytych baterii i akumulatorów, a tym samym współczynnik w przeliczeniu na jednego ucznia wyniósł 6,72. Zgodnie z regulaminem Placówkom,  które przekazały powyżej 10 kg baterii w najbliższych dniach prześlemy zestaw gadżetów. Wyniku konkursu znajdą Państwo na stronie internetowej: http://www.zbierajbaterie.pl/aktualnosci/rozstrzygniecie-vi-edycji-programu Jeszcze raz serdecznie dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej, VII Edycji Programu, która rozpocznie się 1 września 2017 r.   Z poważaniem Agnieszka Pelińska Koordynator Programu „Zbieraj Baterie!”
Czytanie na trawie
14 czerwca zorganizowaliśmy czytanie na trawie. B...
14 czerwca zorganizowaliśmy czytanie na trawie. Bajki i bajeczki w przedszkolnym ogrodzie czytała pani Teresa pracująca z bibliotece wiejskiej w Zabełkowie. Serdecznie dziękujemy za wspaniałe opowieści i mile spędzony czas:)  
Wizyta Policjanta w Przedszkolu
Okres wakacyjny już za niedługo, a jak wiadomo w...
Okres wakacyjny już za niedługo, a jak wiadomo wakacyjny wypoczynek może nieść ze sobą wiele niebezpieczeństw. Aby lepiej przybliżyć naszym wychowankom zasady bezpieczeństwa zaprosiliśmy do naszej placówki dzielnicowego Dariusza Rubackiego. Pan Darek przypomniał wszystkim przedszkolakom zasady zachowania podczas kontaktów z nieznajomymi, zgubienia się, rowerowych, czy też samochodowych wycieczek oraz wypoczynku nad wodą. Przedszkolaki doskonale wiedziały jak wygląda pozycja żółwia, jakie są numery alarmowe oraz jak powinno się zachować, gdy ktoś nieznajomy nas zaczepia:) Mamy nadzieję, że dzięki temu spotkaniu wakacje w tym roku będą niezapomniane, a przede wszystkim bezpieczne:)  
Zajęcia adaptacyjne
20 czerwca odbyły się zajęcia adaptacyjne dla n...
20 czerwca odbyły się zajęcia adaptacyjne dla naszych przyszłych wychowanków. Dzieci, które od września dołączą do naszej przedszkolnej rodzinki tego dnia wraz z rodzicami miały okazję poznać nasze przedszkole - sale, kąciki zabaw. Wraz z panią Michasią uczestniczyły w wesołych zabawach i wdrażały się w przedszkole zwyczaje i rytm dnia. Z niecierpliwością czekamy na naszych małych milusińskich po wakacjach:)
Poznajemy zawody
W ostatnim tygodniu maja, w ramach tematu kompleks...
W ostatnim tygodniu maja, w ramach tematu kompleksowego Poznajemy zawody nasi wychowankowie odwiedzili kilka zakładów pracy w Zabełkowie. Mięliśmy okazję z bliska przyjrzeć się pracy fryzjerki i kosmetyczki w Salonie Kosmetycznym "Venus" pani Anny Płaczek, zobaczyć na czym polega praca ekspedientki w sklepie u pani Gertrudy Szolc. Odwiedziliśmy również zakład stolarski pana Waldemara Studniczek, a także sklep Elektoservice gdzie poznaliśmy asortyment produktów przyjaznych środowisku. Wszystkim serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie oraz życzymy wielu sukcesów w życiu osobistym  i zawodowym.  
Zajęcia otwarte w grupie młodszej
Dnia 07.06.2017r. odbyły się zajęcia otwarte dl...

Dnia 07.06.2017r. odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców grupy młodszej 4,5-latków. Zajęcia te miały przede wszystkim na celu pokazać rodzicom jakie postępy zrobiły dzieci w przeciągu całego roku. Głównym celem zajęć było pokazanie rodzicom jak dzieci radzą sobie z takimi umiejętnościami jak: dzielenie wyrazów na sylaby (oraz ich przeliczanie), wyróżnianie głosek na początku wyrazu, zapamiętywanie obrazu graficznego swego imienia oraz innych wyrazów, rozpoznawanie i zapamiętywanie figur geometrycznych. W zajęciach tych użyte też były elementy m. G. Domana, której głównym celem jest rozwijanie zainteresować czytelniczych. Metoda ta pozwala dzieciom zapamiętywać nie tylko obraz graficzny różnych wyrazów ale przede wszystkim uczy koncentracji uwagi, logicznego myślenia oraz pozytywnego nastawienia do nauki czytania. Wszystkie zabawy, w których dzieci prezentowały swe umiejętności zaprezentowane były na dywanie Tuputan, który doskonale sprawdził się w swej roli bo to dzięki niemu dziecko uczy się orientacji w schemacie swego ciała. Zajęcia nagrodzone były brawami rodziców z czego wysuwa się jeden bardzo przyjemny wniosek- zajęcia się podobały. Anna Nowak

Wycieczka do wioski indiańskiej
1 czerwca z okazji Dnia Dziecka wybraliśmy się n...
1 czerwca z okazji Dnia Dziecka wybraliśmy się na wycieczkę do wioski indiańskiej MATO w Tworkowie. Tego dnia mięliśmy okazję bliżej poznać kulturę Indian. Czekało na nas masę atrakcji i niesamowitych przeżyć. Mięliśmy okazję zobaczyć tipi, w których przymierzaliśmy tradycyjne nakrycia głowy, oglądaliśmy zabawki indiańskie oraz graliśmy na indiańskich instrumentach. Zobaczyliśmy także własnoręcznie wykonane sprzęty i misternie zdobione rękodzieło indiańskie zrobione z tradycyjnych surowców, którymi posługiwali się Indianie w dawnych czasach. Nie zabrakło więc skór, kości, kolców igłozwierza, piór i szklanych koralików, tradycyjne stroje, tomahawki, broń, lalki indiańskie, czy torebki. No ale zwiedzanie to nie wszystko! Tego dnia odwiedziliśmy również zagrodę danieli, karmiliśmy kozę i małe jagniątko. Próbowaliśmy także swoich sił w wielu indiańskich konkurencjach jak: strzelanie z łuku, rzut włócznią, wyścigi mustangów i tor przeszkód. U Indian nie istniało słowo pisane, a wszystkie historie, mity, wierzenia przekazywane były drogą ustną za pomocą legend i opowiadań. Wysłuchaliśmy więc indiańskiej legendy przy akompaniamencie indiańskiego fletu. Do przedszkola wróciliśmy zmęczeni ogromem wrażeń i z masą wspaniałych wspomnień. Zapraszamy na fotorelację:)  
Dzień Dziecka w Przedszkolu
w tym roku Dzień Dziecka w naszym Przedszkolu św...
w tym roku Dzień Dziecka w naszym Przedszkolu świętowaliśmy już 31 maja. Oczywiście wszyscy nasi milusińscy z niecierpliwością czekali na ten dzień. Jak co roku nie zabrakło mnóstwa atrakcji. Były nie tylko zabawy taneczne z wodzirejem, ale również wiele konkurencji sportowych, w których ochoczo uczestniczyliśmy, no i oczywiście dmuchany zamek! W ramach uzupełnienia energii pałaszowaliśmy pyszne słodkości: drożdżówki oraz lody,  a także słodkie truskawki:) Na obiad tradycyjnie był grill, który niestety musieliśmy zjeść w przedszkolu z powodu małego załamania pogody. Jednak kilka kropel deszczu nam nie straszne i po obiedzie nadal świetnie się bawiliśmy przy muzyce. Zapraszamy na fotorelację z tego dnia 🙂  
Pokaz strażacki
25 maja OSP w Zabełkowie zorganizowało dla uczni...
25 maja OSP w Zabełkowie zorganizowało dla uczniów SP i wychowanków przedszkola w Zabełkowie pokaz strażacki. Tego dnia dzieci miały okazję zobaczyć akcję gaszenia pożaru, wyposażenie wozu strażackiego, umundurowanie galowe oraz strój strażaka do akcji ratowniczej. Po pokazie grupa starszaków uczestniczyła wraz z kolegami ze szkoły w zajęciach praktycznych z udzielania pierwszej pomocy. zapraszamy na fotorelację.  
Święto Mamy i Taty
24 maja 2017 r. nasze przedszkole odwiedziły osob...
24 maja 2017 r. nasze przedszkole odwiedziły osoby najbliższe naszym małym serduszkom. Mama i Tata. Na ten dzień czekaliśmy cały rok, by w wierszu tańcu i piosence podziękować za ich ogromną miłość i poświęcenie dla nas. W to środowe popołudnie każda buzia była uśmiechnięta, a każda mama i tata przepełnieni dumą na widok swojej pociechy na scenie. Nie jedna mamusia i nie jeden tatuś ukradkiem ocierali łezkę wzruszenia. Wszyscy tego dnia pięknie się zaprezentowaliśmy, pomimo tremy i nieraz nie łatwych prób. Po uroczystości i słodkim poczęstunku przyszła pora na dalsze świętowanie już w naszych domach. Mamusiu, tatusiu Kochamy Was!!  
Europrzedszkolaki 2017
18 maja w naszym przedszkolu miała miejsce już V...
18 maja w naszym przedszkolu miała miejsce już VI edycja festiwalu piosenki w języku angielskim Europrzedszkolaki. Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod patronatem wydawnictwa MAC Edukacja, które było głównym sponsorem wspaniałych nagród dla naszych małych wokalistów. Cała uroczystość zorganizowana była w świetlicy wiejskiej, w której w piękne słoneczne przedpołudnie zebrały się dzieci z 8 przedszkoli: Bieńskowic, Tworkowa, Bolesławia, Krzyżanowic, Chałupek, Owsiszcz, Zabełkowa oraz Mateřská škola FIT w Bohuminie, a także zaproszeni goście: wójt Gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki, wój senior Wilhelm Wolnik, dyrektor GZOKSiT Daria Wieczorek, sekretarz gminy Małgorzata Krzemień, Dorota Nikiel, przewodnicząca RR Przedszkola w Zabełkowie Mariola Studniczek oraz dyrektorki w/w placówek przedszkolnych. Uroczystość rozpoczęła taneczna prezentacja naszych wychowanków, po której nastąpiła część główna festiwalu. Odwiedził nas również niezapowiedziany gość Myszka Miki, która miała przygotowane konkursy dla dzieci i dorosłych, sprawdzające ich znajomość języka angielskiego. Prezentujące się przedszkolaki popisały się w tym roku nie tylko umiejętnościami wokalnymi ale również piękną wymową i angielskim akcentem. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy dyplom oraz upominki dla przedszkola. Na zakończenie festiwalu nasi partnerzy z Cech w ramach relaksu zaprezentowali nam metodę masażyków, która nas odprężyła i zrelaksowała po dniu pełnym wrażeń i emocji. W naszym festiwalu nie było wygranych i przegranych, liczyła się dobra zabawa, a tej tego dnia nie brakowało. Zapraszamy na fotorelację! 🙂
Jarmark na granicy
14 maja odbył się tradycyjny Jarmark na Granicy ...
14 maja odbył się tradycyjny Jarmark na Granicy w Chałupkach. Tego dnia na wielkiej scenie prezentowali się laureaci przeglądów i konkursów organizowanych przez Gminne Centrum Kultury w Tworkowie. Nasze przedszkole w tym roku reprezentowali: Patryk Helczyk w utworze Laptop - laureat Konkursu Gwary Śląskiej oraz dzieci z grupy młodszej w układzie tanecznym I like You - laureaci Przeglądu Młodych Talentów w kat. taniec.    
Przegląd Młodych Talentów w Tworkowie
W pierwszym dniu przeglądu, w środę 10 maja, sw...
W pierwszym dniu przeglądu, w środę 10 maja, swoje umiejętności zaprezentowali na scenie tworkowskiego Centrum Kultury tancerze i recytatorzy. W tym dniu młodych artystów oceniało jury, w skład którego weszli eksperci z tych dziedzin: Agnieszka Winiarczyk (dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej), Elżbieta Bedrunka (pedagog, polonistka, obecnie na emeryturze) oraz Małgorzata Dziedzic (choreograf, instruktorka tańca). Wyróżnione „talenty” zaprezentują się 14 maja szerszej publiczności w koncercie galowym przy zamku w Chałupkach, podczas majowego pikniku pn. „Majówka z historią w tle”. Nasze przedszkole reprezentowała grupa młodsza w układzie tanecznym "I like you" oraz grupa starsza w "Szalony Rock and Roll" na dywanie Tuputan. Natomiast wiersze recytowali Emilia Kupka "Bosa Osa" oraz Amelia Piontek "Czekoladki dla sąsiadki"  
Przedstawienie dla klasy III SP
26 kwietnia w naszym przedszkolu gościliśmy kole...
26 kwietnia w naszym przedszkolu gościliśmy kolegów z III SP w Zabełkowie, wraz z wychowawczynią, panią Eweliną Fuchs. Bardzo chcieliśmy się pochwalić naszymi umiejętnościami tanecznymi, wokalnymi i aktorskimi. Dla zaproszonym gości wystawiliśmy przedstawienie legendy polskiej Szewczyk Dratewka. Dziękujemy za wizytę i wszystkie miłe słowa. 🙂  
Dzień Czekolady
12 kwietnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dz...
12 kwietnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Czekolady. Tego dnia wszystko u nas było słodkie i czekoladowe:) Dzieci poznały proces powstawania czekolady, kosztowały różne rodzaje czekolady: mleczną, białą i deserową. Ale oczywiście największą atrakcją dnia był masaż czekoladowy! Nasze sale zamieniły się w prawdziwy gabinet kosmetyczny, gdzie przy przygaszonym świetle i dźwiękach relaksacyjnej muzyki masowaliśmy nawzajem swoje dłonie. Na zakończenie dnia czekał na nas jeszcze czekoladowy deser! To był bardzo czekoladowy i bardzo słodki dzień! 🙂
XXV Przegląd Teatrzyków Przedszkolnych
27 kwietnia 2017 r.  w Centrum Kultury w Tworkow...
27 kwietnia 2017 r.  w Centrum Kultury w Tworkowie odbył się XXV Międzynarodowy Przeglądu Teatrzyków Przedszkolnych. Wzięli w nim udział mali artyści z placówek z powiatu raciborskiego, wodzisłaskiego i Czech. W sumie wystąpiło czternaście grup. Nasze przedszkole reprezentowała grupa starsza, która wraz z panią Michasią przygotowała inscenizację legendy polskiej Szewczyk Dratewka. Występy oceniała komisja artystyczna w składzie: Grażyna Tabor (reżyserka i aktorka teatralna) oraz Bernadeta Klement, Henryka Otawa, Anna Gajęcka (emerytowane dyrektorki i wychowawczynie kilku pokoleń przedszkolaków). Muzyka, pomysłowe dekoracje i ciekawe stroje, a przede wszystkim świetnie zagrane przez małych aktorów role wzbudziły uznanie dorosłych widzów, a wśród dzieci obserwujących występy swoich rówieśników ogromne zainteresowanie – relacjonują organizatorzy. Każda grupa za swój występ otrzymała zestaw zabawek.
Dzień Ziemi
21 marca w naszym przedszkolny obchodziliśmy Świ...
21 marca w naszym przedszkolny obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Wiadomo, że przedszkolaki na co dzień stosują zasady ekologii, ale ten dzień jest jak zawsze szczególną okazją do propagowania ekologicznych zachowań. Tego dnia nasi wychowankowie przypomnieli sobie zasady segregowania śmieci, nauczyli się odczytywać symbole i oznaczenia na produktach do wtórnego wykorzystania oraz dowiedzieli się co to znaczy recykling.  Grupa młodsza wesoło bawiła się podczas zabaw z plastikowymi butelkami, z których później wykonali żółwie będące piękną ozdobą przedszkolnego korytarza. Natomiast grupa starsza brała udział w konkursie zbierania nakrętek, kształtowała swoje umiejętności matematyczne oraz tworzyła kolorowe pejzaże z ich wykorzystaniem, Zapraszamy na fotorelację.  
Kinderliederfestival
21 kwietnia w sali Centrum Kultury w Tworkowie odb...
21 kwietnia w sali Centrum Kultury w Tworkowie odbył się Kinderliederfestival, czyli festiwal piosenki w języku angielskim dla przedszkolaków. To szósta edycja festiwalu zorganizowanego przez przedszkole w Tworkowie. Nasze przedszkole reprezentowali Laura Zając, Martyna Fila oraz Patryk Helczyk w piosence niemieckiej "Die Jahresuhr". Festiwal poprowadziły dyrektor przedszkola w Tworkowie pani Beata Bobrowska oraz nauczycielka Barbara Kasza. Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć wójta Grzegorza Utrackiego, dyrektora GZOKSiT Darie Wieczorek oraz przedstawiciela DFK Brunona Grzibek i sołtysa Andrzeja Bulenda. Dzieci z zainteresowaniem oglądały występy rówieśników, nagradzając ich brawami. Dużo radości i pozytywnych emocji dostarczyło dzieciom spotkanie z Kubusiem Puchatkiem i Prosiaczkiem.    
Szukamy zajączka
W środę 19 kwietnia zgodnie z wielkanocną trady...
W środę 19 kwietnia zgodnie z wielkanocną tradycją również do naszego przedszkola zawitał zajączek. Jednak tym razem nieco utrudnił nam poszukiwania wielkanocnych niespodzianek. Zajączek ukrył bowiem dla nasz pisanki z zadaniami i wskazówkami dotyczącymi ukrytej niespodzianki, a okazał się wyjątkowo pomysłowy:) Pisanki ukryte były nie tylko w naszych przedszkolnych salach, ale także w kuchni, na pralce u pani Irenki, w gabinecie pani dyrektor, w sklepie spożywczym i wielobranżowym, w torbie pani Teresy,  a nawet za wycieraczką samochodu pani Michasi 🙂 Pomimo chłodnej pogody bez najmniejszego problemy rozwiązaliśmy wszystkie pozostawione dla nas zadania i odnaleźliśmy kosz pełen czekoladowych jajek niespodzianek:)  
Odwiedziny Wójta Seniora
6 kwietnia w czwartek do naszego przedszkola zawit...
6 kwietnia w czwartek do naszego przedszkola zawitał niespodziewany gość - wójt senior Wilhelm Wolnik, który przyszedł złożyć nam i naszym rodzinom najserdeczniejsze życzenia Wielkanocne, a także przyniósł nam słodkości od zajączka, za które serdecznie dziękujemy:)  
Cała Polska Czyta Dzieciom
W środę 5 kwietnia w ramach akcji Cała Polska ...
W środę 5 kwietnia w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom tym razem baję czytała dla nas pani Karolina, której serdecznie dziękujemy za wspaniałą opowieść o małym dinozaurze.  
Dzień Książki dla Dzieci
4 kwietnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzi...
4 kwietnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Książki dla Dzieci. Z tej okazji w ramach okazji Cała Polska Czyta Dzieciom nasze przedszkole odwiedził pan Sylwester Domański, który przeczytał baśń Kot w Butach. Tego dnia oczywiście wszyscy przynieśliśmy swoje ulubione książeczki do przedszkola. Grupa młodsza otworzyła księgarnię, natomiast starszaki czytały samodzielnie fragmenty swoich ulubionych książek. Wszyscy poznaliśmy drogę książki od autora do czytelnika oraz wykonaliśmy zakładki do swoich książeczek.  
Konkurs – zapraszamy do udziału!
Światowy Dzień Wody
22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody, by...
22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody, była to doskonała okazja do rozmów z przedszkolakami nt znaczenia wody w naszym życiu. Starszaki tego dnia podczas zajęć dowiedziały się skąd się bierze woda na ziemi, oraz iż dzielimy ją na słodką zdatną do picia oraz słoną, niezdatną. Przedszkolaki również poszukiwały największych zbiorników wodnych na globusie. Dzieci dowiedziały się jak bardzo jest nam potrzebna woda do codziennego życia. Temat ten był również doskonałą okazją do zabaw matematycznych oraz pantomimicznych. Pani Michasia przygotowała również dla starszaków doświadczenie obrazujące dzieciom, ile wody można zmarnować poprzez niezakręcony kran, (od tego dnia wszystkie starszaki pamiętają o tym, by dokręcać kurki:) natomiast pani Karolina wraz z Antonim przynieśli hydrożelowe kulki i zaprezentowali wszystkim ich właściwości. Zapraszamy na fotorelację z  tego dnia 🙂
Powitanie wiosny
21 marca obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny! Pr...
21 marca obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny! Przez wszystkich przedszkolaków jest to długo wyczekiwane wydarzenie, ponieważ nadejście wiosny oznacza dłuższe pobyty na podwórku oraz zabawy na placu zabaw, na które wszystkie przedszkolaki z niecierpliwością czekają:) Wiosna do naszego przedszkola przyleciała w tym roku z ciepłych krajów samolotem, wraz ze swoim pomocnikiem skrzatem:) Myśmy przywitali ją piosenką oraz tańcem, a ona w podarunku przyniosła dla nas piękne kwiaty, które teraz zdobią nasz kącik przyrody. Po wspólnych zabawach w sali, przyszedł czas na tradycyjne palenie marzanny, którą żegnaliśmy zimę. Następnie wybraliśmy się na spacer ulicami Zabełkowa z tradycyjnym wiosennym gaikiem ozdobionym pięknymi kolorowymi wstążkami, śpiewając głośno wiosenne piosenki przypominaliśmy mieszkańcom Zabełkowa, iż Wiosna jest już wśród nas:) Zapraszamy na fotorelację:)  
Poznajemy instrumenty muzyczne
16 marca grupa młodsza i starsza uczestniczyła w...
16 marca grupa młodsza i starsza uczestniczyła w lekcji muzyki w SP w Zabełkowie prowadzonej przez pana Krzysztofa Fulneczka. Podczas zajęć przedszkolaki miały okazję poznać różne instrumenty: strunowe, dente, perkusyjne. Dzieci poznały nie tylko ich brzmienie ale również sposób w jaki wydobywa się z nich dźwięk oraz prawidłowe nazewnictwo. Każda prezentacja gry na danym instrumencie przez pana Krzysia oczywiście była dla przedszkolaków niebywałą atrakcją, jednak największa była możliwość samodzielnego zagrania na wybranym przez siebie instrumencie. Zapraszamy na fotorelację:)  
Nie truj sąsiada!!
Nasza placówka przystąpiła do ogólnopolskiego ...
Nasza placówka przystąpiła do ogólnopolskiego programu Nie truj sąsiada mającego na celu szerzenie wiedzy na temat niskiej emisji (przyczyny, konsekwencje zdrowotne) oraz metod walki z nią. Edukacja proekologiczna jest istotna już od najmłodszych lat, dlatego też nasze przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w cyklu tygodniowych zajęć w ramach w/w programu. Dzieci podczas całego tygodnia dowiedziały się co to jest smog oraz jak szkodliwie wpływa na nasze zdrowie. Przedszkolaki poznały także metody ogrzewania domów, energetyczne zapotrzebowanie domu jednorodzinnego oraz alternatywne metody pozyskiwania energii: z wiatru, słońca i wody. Dzieci odwiedziły również przedszkolną kotłownię, gdzie pan Tadek szczegółowo opowiedział jak jest ogrzewane nasze przedszkole oraz dowiedziały się, iż nasza placówka również korzysta z odnawialnych źródeł energii - solarów. Marcowy tydzień był początkiem cyklów zajęć w ramach programu Nie trój sąsiada. Zapraszamy na fotorelację z tego tygodnia.
Przedwiośnie – starszaki przygotowują się na powitanie wiosny
W minionym tygodniu tematem kompleksowym w grupie ...
W minionym tygodniu tematem kompleksowym w grupie starszej było Wiosenne przebudzenie. Podczas tygodniowych zajęć starszaki poznały pierwsze oznaki wiosny oraz uczestniczyły w wielu różnorodnych zabawach czytelniczych i matematycznych. Dzieci poznały cechy charakterystyczne bociana, jego naturalne środowisko życia oraz przysmaki, wykonały również piękne prace plastyczne bocianie gniazda, które zdobią teraz przedszkolny korytarz. Starszaki aktywnie brały również udział w zabawie kształtującej orientację w terenie na dywanie TupuTan  "Bocian goni żabę" oraz zabawach matematycznych. Podczas spacerów nie tylko nasłuchiwaliśmy świergotu pierwszych ptaków zwiastujących wiosnę, ale również poszukiwaliśmy pierwszowiosennych kwiatów. W jednym z ogródków znaleźliśmy piękne przebiśniegi! Zwieńczeniem tygodniowych zajęć było przygotowanie kukły Marzanny, którą jak tradycja każde spalimy 21 marca przeganiając zimę i witając wiosnę!  
Wiosenny kącik przyrody w grupie starszaków
Wiosna wielkimi krokami wkracza w nasze przedszkol...
Wiosna wielkimi krokami wkracza w nasze przedszkole, zatem nadszedł czas na aranżację wiosennego kącika przyrody. Starszaki, które uwielbiają obserwacje przyrodnicze i chętnie opiekują się swoim kącikiem z ochota zabrały się do roboty. Nie straszne nam były ręce ubrudzone od ziemi i perspektywa sprzątania podłogi 🙂 Dzieci same sadziły hiacynty, żonkile, tulipany oraz siały rzeżuchę. W naszym kąciku nie zabrakło również wierzbowych "kotków" czyli bazi 🙂 Starszaki z ochotą nie tylko codzienne dbają o swoje sadzonki ale z ogromnym entuzjazmem obserwują każdy nowy pączek, płatek i kiełki rzeżuchy (która już gościła na naszych wiosennych kanapkach):)      
Wizyta w Urzędzie Miasta Bohumin
15 lutego w Urzędzie Miasta Bohumin, w ramach wsp...
15 lutego w Urzędzie Miasta Bohumin, w ramach współpracy polsko-czeskiej odbyło się spotkanie z udziałem dwóch placówek: Przedszkola Publicznego im. Kubusia Puchatka w Zabełkowie oraz  Mateřská škola FIT Fit školka w Bohuminie. Na zaproszenie dyrektor czeskiego przedszkola  Vilmy Valentovej w spotkaniu uczestniczyli, dyrektor GZOKSiT Krzyżanowice Daria Wieczorek, dyrektor przedszkola w Zabełkowie Rita Wieczorek,  burmistrzowie miasta Bohumin, Lumír Macura oraz Igor Bruzl, Pavla Skokanová przedstawicielka Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu oraz Táňa Kotová i Michaela Sigmund-Lasak. Celem spotkania było podsumowanie rocznej współpracy nawiązanej pomiędzy placówkami przedszkolanymi, a także przedstawienie lokalnym władzom powstałej, w tamach owej współpracy Przedszkolnej Książki kucharskiej polsko-czeskiej z regionalnymi przepisami w wykonaniu dzieci. Podczas spotkania dyrektor Fit školka Vilma Valentova w pięknym słowach nakreśliła obraz współpracy pomiędzy naszymi placówkami, natomiast dyrektor Rita Wieczorek przedstawiła szczegółowo dotychczas podjęte działania. Zostały również nakreślone działania na najbliższe miesiące. Spotkanie było także doskonałą okazją do wymiany wzajemnych doświadczeń, porównania obydwu systemów edukacji, czeskiego i polskiego oraz podkreśleniu wspólnych elementów kulturowych mieszkańców pogranicza czesko-polskiego. Naszym  czeskim przyjaciołom serdecznie dziękujemy wspaniałe i ciepłe przyjęcie, a także życzymy dalszej tak owocnej współpracy.    
Kącik przyrody w grupie młodszej
10 marca grupa młodsza postanowiła przynieść d...
10 marca grupa młodsza postanowiła przynieść do swojej sali choć trochę oznak zbliżającej się wiosny. Dzieci wspólnie sadziły: hiacynty, narcyzy, tulipany , rzeżuchę, cebulę oraz wstawiły piękne bazie do kolorowej konewki.  Dzieci obiecały systematycznie obserwować i dbać o wiosenny kącik przyrody, aby wszystko na przyjście wiosny było gotowe i rozkwitnięte.  
Tydzień muzyki w grupie młodszej
Dzieci w tym tygodniu miały wiele okazji do "muzy...
Dzieci w tym tygodniu miały wiele okazji do "muzykowania" nie tylko na instrumentach typu: grzechotka, dzwonki, bębenek, talerze, klawesy czy trójkąt lecz miały również okazję do zagrania na prawdziwych gitarach: elektrycznej i akustycznej. Dzieci porównywały dźwięki instrumentów, określały ich brzmienie oraz brały udział w wielu zabawach ruchowych kształtujących nie tylko słuch ale również poczucie rytmu. Pod koniec tygodnia wspólnie stwierdziły, iż bez muzyki nie można żyć.
Dzień Olimpijczyka
6 marca obchodziliśmy w naszym Przedszkolu Dzień...
6 marca obchodziliśmy w naszym Przedszkolu Dzień Olimpijczyka. Tego dnia dzieci poznały symbole olimpijskie takie jak: flaga, znicz i hymn, dowiedziały się co to jest olimpiada oraz jakie są konkurencje olimpijskie. Dzień ten był również doskonałą okazją do rozgrywek sportowych na świeżym powietrzu. Przedszkolaki zmierzyły się w takich konkurencjach jak bieg oraz rzut w dal.  Zapraszamy na fotorelację 🙂  
Czyste powietrze wokół nas
W ostatnim tygodni lutego w grupie starszaków tem...
W ostatnim tygodni lutego w grupie starszaków tematem kompeksowym było Czyste powietrze wokół nas. Program realizowany jest pod patronatem Powiatowej Stacji Sanitaro-Epidemiologicznej w Raciborzu i ma na celu zwiększenie świadomości antynikotynowej wśród dzieci i rodziców. Podczas tygodniowego cyklu zajęć dzieci poznały źródła dymu, dowiedziały się jak szkodliwy jest dla młodego organizmy dym, szczególnie tytoniowy oraz jak go unikać. Podczas zajęć dzieciom towarzyszył zielony Dinek, który pomógł starszakom uświadomić szkodliwość palenia papierosów. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły we wszystkich zabawach: polisensorycznych, muzycznych oraz plastycznych. Zapraszamy na fotorelację z tego tygodnia.  
Zajęcia otwarte w grupie 5latków
9 marca odbyły się zajęcia otwarte dla rodzicó...
9 marca odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców dzieci 5 letnich.  Zajęcia, które poprowadziła pani Michasia miały formę warsztatową. Rodzice mięli okazję poznacz czym są narzędzia TOC, ze szczególnym uwzględnieniem chmurki oraz aktywnie współdziałać ze swoim dzieckiem.  Nie tylko dzieci, ale także rodzice na podstawie fragmentu opowiadania Rysunek próbowali określać swoje żądania, potrzeby oraz wspólny cel. Aktywnie również brali udział w scenakach dramowych z wykorzystaniem maty chmurka. Wszystkim uczestnikom zajęć serdecznie dziękujemy za aktywność oraz zaangażowanie 🙂  
Dzień Kobiet
8 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kobi...
8 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Świętowaliśmy również w naszym przedszkolu. Tego dnia po śniadaniu zebraliśmy się w sali starszaków by wraz z naszymi Paniami oraz koleżankami wspólnie bawić się przy muzyce oraz świętować dzień wszystkich kobietek, tych małych i tych dużych. Każda Pani tego dnia otrzymała kwiatek z życzeniami, a dziewczynki słodkości i laurki od kolegów. Zapraszamy na fotorelację 🙂
Dzień Języka Ojczystego
21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień J...
21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Tego dnia nasze przedszkola odwiedziła pani Agnieszka, emerytowana nauczycielka języka polskiego Szkoły Podstawowej im. Józefa Rymera w Zabełkowie. Pani Agnieszka opowiedziała nam nie tylko o swojej pracy, ale również o tym jak istotna jest mowa poprawną polszczyzną. Na zakończenie wizyty nasz gość przeczytał nam wspaniałą bajkę Miodem słodzoną  swojego autorstwa. Kontynuacją Dnia Języka Ojczystego były czwartkowe zajęcia grupowe z panią Pauliną - logopedą, która przeprowadziła z nami gimnastykę buzi i języka, po to by wszystkie przedszkolaki pięknie mówiły 🙂
Cała Polska Czyta Dzieciom
24 lutego nasze przedszkole odwiedziła mama Nicol...
24 lutego nasze przedszkole odwiedziła mama Nicoli z grupy młodszej, która w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom przeczytała naszym milusińskim bajkę o Trzech świnkach. Serdecznie dziękujemy za wizytę w naszej placówce.
Tłusty Czwartek
Zgodnie z tradycją każdy zjadł jednego pączka ...
Zgodnie z tradycją każdy zjadł jednego pączka na szczęście i pomyślność. Dziękujemy naszym wspaniałym paniom w kuchni za przepyszne pączki 🙂  
Kolorowy tydzień w grupie młodszej
W ostatnim tygodniu lutego grupa maluchów przenio...
W ostatnim tygodniu lutego grupa maluchów przeniosła się w świat KOLORÓW. Poniedziałek był dniem ŻÓŁTYM dzieci nazywały owoce w kolorze żółtym i uczyły się jak wiele mają witamin. Odważne osoby próbowały kwaśnej cytrynki oraz oczywiście dla odmiany czegoś słodkiego czyli banana. Dowiedziały się również jaką rolę pełni gorące słońce oraz wiedzą już że mieszając kolor niebieski z żółtym otrzymają kolor zielony. Wtorek był dniem CZERWONYM dzieci nie tylko dowiedziały się co w otaczającym je świecie ma kolor czerwony ale również uczestniczyły w zabawach mających na celu wyróżnić tylko ten dany kolor. Ugryzienie jabłka na sznurku okazało się nie łatwym zadaniem ale niosącym ze sobą dużo zabawy. Środa była dniem BIAŁYM w tym dniu dzieci bawiły się we wszelkie zabawy zimowe jakie można wykonywać na śniegu. W czwartek wszystkie maluchy zamieniły się w ZIELONE żabki oraz poznały jak należy odpowiednio dbać o rośliny oraz kwiaty doniczkowe. Piątek był dniem NIEBIESKIM gdzie dzieci z wielkim zaciekawieniem poznawały właściwości wody na podstawie różnych doświadczeń. Zamieniły się również w rybaków łowiąc rybki wg poleceń. Podsumowując cały tydzień bawiły się w ciekawe zabawy na dywanie TUPUTAN.    
Podziękowania dla sponsorów
Rada Rodziców Przedszkola Publicznego im. Kubusia...

Rada Rodziców Przedszkola Publicznego im. Kubusia Puchatka w Zabełkowie składa serdeczne podziękowania dla sponsorów tegorocznej zabawy karnawałowej. 

 
Dzień Kota
17 lutego obchodziliśmy Dzień Kota. Tego dnia pr...
17 lutego obchodziliśmy Dzień Kota. Tego dnia przyszliśmy do przedszkola ubrani w "kocie kolory". Podczas zajęć poznaliśmy kocie zwyczaje oraz bawiliśmy się w kocie zabawy. Grupa młodsza bawiła się kłębkiem wełny, poznały przysmaki kotów, przeliczały miski układając je na odpowiednich liniach TupuTanu , przeliczały kiełbaski sortując je ze względu na wielkość  oraz piły mleczko ze spodeczków jak kotki. . Natomiast grupa starsza poznała historię kotki Rysi, a  także różne gatunki kotów, również tych dzikich. Starszaki w ramach zajęć rytmicznych zatańczyły również kocią sambę, oraz bawiły się łapkami do muzyki. Pani Michasia, która ma dwa kociaki w domu, przyniosła także różne kocie gadżety niezbędne do opieki nad futrzanymi przyjacielami, m.in: transporter, miseczki, szczotkę, drapak, zabawki, kocimiętkę, smycz, książeczkę zdrowia oraz kocie przysmaki. Oczywiście największą atrakcją dnia była wizyta kociego pupila pani dyrektor w naszym przedszkolu, któremu chyba spodobały się nasze sale 🙂
Przedszkolne Walentynki
14 lutego obchodziliśmy Walentynki, czyli święt...
14 lutego obchodziliśmy Walentynki, czyli święto wszystkich zakochanych. Tego dnia w naszym przedszkolu, które "pokolorowało się" na czerwono od rana panowała radosna i przyjazna atmosfera. Każdy był dla siebie miły oraz życzliwy. Maluszki podczas zajęć walentynkowych segregowały serduszka oraz bawiły się balonami, a także każdą panią obdarowały walentynką. Natomiast w grupie starszej każda okazja jest dobra do zorganizowania zabaw czytelniczych. Tym razem podczas walentynkowego czytania starszaki łączyły połówki serc z imionami. Przedszkolaki ze starszej grupy podczas świetnie bawiły się również podczas zabaw integracyjnych na dobry klimat, ozdabiały papierowe serduszko na patyczku, a także miały okazję do "pstryknięcia" sobie kilku zdjęć ze śmiesznymi walentynkowymi gadżetami. Tradycją już w naszym przedszkolu jest walentynkowa poczta, na której otwarcie z niecierpliwością czekały jak zawsze wszystkie dzieciaki:)  
Grupa starsza tworzy makietę Zabełkowa
2 drugim tygodniu lutego tematem kompleksowym w gr...
2 drugim tygodniu lutego tematem kompleksowym w grupie starszej była Moja miejscowość. Zadaniem przedszkolaków z grupy starszej było wykonanie makiety Zabełkowa.  Pierwszym etapem pracy był oczywiście spacer, podczas którego dzieci przy pomocy pań wykonały zdjęcia oraz szkic ulic i budynków wokół przedszkola. Kolejnym etapem było wykonanie wszystkich obiektów z kartonowych pudełek. Ten etap sprawił naszym milusińskim najwięcej przyjemności 🙂 Ostatnim, trzecim etapem było wspólne złożenie dzieła. Zaznaczyliśmy oraz podpisaliśmy ulice, a także ważniejsze budynki naszej miejscowości jak: przedszkole, szkołę, sklep, restaurację Nad Strumykiem, potok, straż pożarną, Ekoland, kościół. Nasze dzieło można było podziwiać na przedszkolnym korytarzu, a starszaki zebrały dużo pochwał, zarówno od młodszych kolegów jak i rodziców 🙂
Międzynarodowy Dzień Pizzy
9 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Piz...

9 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pizzy, który oczywiście świętowaliśmy również w naszym przedszkolu. Z tej okazji na przedszkolny obiadek została przygotowana pizza, na którą sami pokroiliśmy pieczarki oraz potarliśmy ser. Pani Asia i pani Iwonka w kuchni przygotowały pyszne ciasto oraz sos pomidorowy, a także dopilnowały, aby pizza była porządnie wypieczona. Oczywiście najważniejsza była degustacja! Wszyscy zajadali, aż im się uszy trzęsły!

Podziękowania dla Sponsora
Serdecznie dziękujemy sponsorowi głównej nagrod...

Serdecznie dziękujemy sponsorowi głównej nagrody loterii organizowanej podczas Zabawy Karnawałowej Rady Rodziców Przedszkola Publicznego im. Kubusia Puchatka w Zabełkowie - Willi Miła, za ufundowanie pobytu w swoim hotelu.

         
Bal Przebierańców
2 lutego w naszym Przedszkolu świętowaliśmy kar...
2 lutego w naszym Przedszkolu świętowaliśmy karnawał. Bal Przebierańców to jeden z ulubionych dni wszystkich przedszkolaków. Już od rana zaraz po wejściu do sali podziwialiśmy swoje przebrania i kostiumy oraz z ekscytacją opowiadaliśmy za kogo jesteśmy przebrani. Zaraz po śniadaniu rozpoczęła się wspaniała zabawa. Tradycyjnie nasz bal rozpoczęła prezentacja strojów. Nie zabrakło również zabaw z muzyką i konkursów. Przedszkolaki zatańczyły m.in w rytmach makareny, rock and rolla, bawiły się wspólnie podczas gazetowego tańca oraz "pociągu". Punktem kulminacyjnym dnia oraz najbardziej wyczekiwaną atrakcją był pokaz magiczny! Wszyscy zachwyceni widowiskiem, głośnymi brawami nagradzaliśmy każdą sztuczkę! Z całą pewnością ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci:) Zapraszamy na fotorelację.  
Urodziny styczeń
W styczniu w naszym przedszkolu świętowali: z gr...
W styczniu w naszym przedszkolu świętowali: z grupy młodszej Maksymilian oraz Dominik, z grupy starszej: Karolina, Amelia oraz Szymon. solenizantom życzymy wszystkiego co najlepsze!
Gazowy zawrót głowy
  Gazowy zawrót głowy   Gazowy zawrót...
  Gazowy zawrót głowy   Gazowy zawrót głowy – to temat kolejnego spotkania w ramach Krzyżanowickiego Uniwersytetu Dziecięcego przy Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu. W sobotę, 14 stycznia, podczas wykładu młodzi studenci poznali właściwości dwutlenku węgla, tlenu, wodoru, helu i azotu. Ciekawe i proste doświadczenia chemiczne, a jednocześnie niezmiernie efektowne, wywołały okrzyki zdumienia i uśmiechy na twarzach dzieci.   Eksperymenty, w których uczestniczyli studenci, przeprowadzili popularyzator nauki Łukasz Adam i animator Marcin Maszka, pracownicy Fabryki Wiedzy. Taki interaktywny pokaz, łączący zabawę z nauką, pomaga lepiej zrozumieć otaczający nas świat, a jednocześnie szybko przyswoić sobie wiedzę. Tak więc nauka chemii nie musi być straszna i nudna.   Podczas, gdy mali studenci uczestniczyli w zajęciach, rodzice i opiekunowie wysłuchali kolejnego wykładu w ramach Akademii Rozwoju Rodzica. Wykład zatytułowany był: Kreatywny Rodzic & Kreatywne Dziecko. Spotkanie prowadził trener Sebastian Korfel.   Główny sponsor Krzyżanowickiego Uniwersytetu Dziecięcego GAZ-SYSTEM S.A. Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. Obecnie Spółka rozpoczyna realizację kluczowego projektu  inwestycyjnego jakim jest Interkonektor Polska-Czechy, w ramach którego powstanie gazociąg wysokiego ciśnienia o długości ok. 54 km i średnicy 1000 mm, tłocznia gazu w Kędzierzynie-Koźlu oraz stacja pomiarowa na terenie gminy Krzyżanowice. Trasa gazociągu będzie przebiegała przez teren województwa opolskiego w gminach Kędzierzyn-Koźle, Bierawa i Cisek oraz województwa śląskiego w gminach Rudnik, Pietrowice Wielkie, Racibórz, Krzanowice i Krzyżanowice. Celem inwestycji jest stworzenie dwukierunkowego połączenia przesyłowego pomiędzy Polską i Czechami, które umożliwi kształtowanie konkurencyjnego rynku gazu w Europie Środkowo i Południowo-Wschodniej. Projektowana inwestycja objęta jest Ustawą z dnia 24 kwietnia 2009 r.  o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (zwaną „Specustawą”) – Dz. U. z 2009 Nr 84 poz. 700 wraz z późniejszymi zmianami. Gminy, na terenie których będzie zlokalizowany gazociąg, uzyskają dodatkowe wpływy finansowe w postaci odprowadzanego corocznie przez inwestora podatku od nieruchomości w wysokości 2% wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danej gminy. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu gminy, którą można przeznaczyć na potrzeby społeczności lokalnych. Inwestycje GAZ-SYSTEM S.A. są prowadzone z zastosowaniem nowoczesnych technologii i systemów zabezpieczeń oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego i praw wszystkich interesariuszy. Ponadto Interkonektor Polska-Czechy będzie stanowił ważny element gazowego Korytarza Północ-Południe. W październiku 2013 roku Komisja Europejska przyznała inwestycji  status „Projektu o znaczeniu wspólnotowym”(PCI), natomiast w maju 2015 roku Interkonektor Polska – Czechy otrzymał dofinansowanie unijne w zakresie prac projektowych w ramach instrumentu finansowego „Łącząc Europę”(CEF - Connecting Europe Facility) Więcej informacji o inwestycji oraz znaczeniu statusu PCI znajduje się zakładce oraz w broszurze poświęconej projektom PCI, które są dostępne na stronie internetowej GAZ-SYSTEM S.A. (http://www.gaz-system.pl/wsparcie-z-ue/projekty-o-statusie-pci-pci-project-of-common-interest/).   Szczegółowe informacje na temat Sponsora Głównego dostępne są na stronie internetowej  http://www.gaz-system.pl    
Dzień Babci i Dziadka
12 i 13 stycznia do Naszego Przedszkola zaprosili...
12 i 13 stycznia do Naszego Przedszkola zaprosiliśmy najbliższe naszym serduszkom osoby, czyli naszych najukochańszych Dziadków. Długo przygotowywaliśmy się do występów artystycznych dla naszych kochanych Babć i Dziadków. Naszym dziadkom przedstawiliśmy Jasełka. Grupa młodsza pięknie recytowała wiersz, śpiewała piosenki oraz prezentowała swoje umiejętności taneczne. Również grupa starsza przygotowała dla dziadków program artystyczny z życzeniami, piosenką oraz tańcem. Na zakończenie wszystkim babciom i dziadkom odśpiewaliśmy gromkie sto lat oraz podarunki.

To zaszczyt gościć tak ważne osoby w naszym życiu. Wszystkim babciom i dziadkom życzymy moc zdrówka i szczęścia na co dzień!

Zapraszamy na Zabawę Karnawałową
Bal Przebierańców
Bal Przebierańców   Mamo, Tato! Pora pomyśleć...

Bal Przebierańców

 

Mamo, Tato! Pora pomyśleć o kostiumie

2 lutego 2017 r. w Naszym Przedszkolu odbędzie się

Wielki Bal Przebierańców!

Tego dnia będziemy się bawić, śpiewać i tańczyć w najlepsze.

Ważne! Zebranie z rodzicami
Informacja dla Rodziców   1 lutego 2017 r. o god...

Informacja dla Rodziców

 

1 lutego 2017 r. o godzinie 17.00 odbędzie się zebranie z rodzicami.

Podczas zebrania zorganizowana będzie prelekcja dla rodziców z przedstawicielem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

oraz przedstawione zostaną istotne sprawy bieżące.

Ze względu na ważność przekazywanych informacji prosimy

o obowiązkową obecność.

Dziękujemy