Aktualności i galeria

Spotkanie z Mikołajem
Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym...
Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 6 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również  do naszego przedszkola. Oczekując upragnionego Gościa dzieci z wielkim zainteresowaniem wykonywały zadania przygotowane przez wychowawczynie grup, rozwiązywały zagadki, uczestniczyły w zabawach ruchowych. Po zakończonej zabawie dzieci wołały Mikołaja i  nasłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było już z daleka i świadczyło to o tym, że do przedszkola zbliża się nikt inny, jak Święty Mikołaj we własnej osobie. Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe, rozpromienione, a kiedy znalazły się blisko św. Mikołaja – troszkę zawstydzone a niektóre nawet przestraszone. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w przedszkolu. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim przedszkolakom osobiście wręczał  paczki, a w nich – dla każdego coś dobrego! Za prezenty dzieciaki odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami i własnoręcznie przygotowanymi pracami. Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła naszym podopiecznym wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolaków, a niektórzy z nich już od jutra nie będą mogli doczekać się kolejnej Jego wizyty.
Klauzura informacyjna RODO
Szanowni Rodzice!   W zakładce Mamo, tato p...

Szanowni Rodzice!

 

W zakładce Mamo, tato przeczytaj koniecznie! została umieszczona klauzura informacyjna związana z RODO -  ochroną danych osobowych. Prosimy o obowiązkowe zapoznanie się z jej treścią.

     
Przedszkole Andrzejki
30 listopada w grupie maluszków i starszaków zap...
30 listopada w grupie maluszków i starszaków zapanowała magiczna atmosfera ponieważ świętowane były Andrzejki. Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Andrzejki w naszym przedszkolu to już tradycja. Dzień ten  był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło tradycyjnego rzucania grosika, aby wróżby się spełniły,  ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia, jaki zawód dzieci będą wykonywać, gdy dorosną, co ich  spotka w dalszym życiu oraz oczywiście lania wosku! Zabawa była przednia, dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach.
Listopadowe urodzinki
A oto nasza wspaniała solenizantka, z którą wsp...
A oto nasza wspaniała solenizantka, z którą wspólnie  w naszej przedszkolnej rodzince świętowaliśmy urodzinki w listopadzie:)
Cztery żywioły – eksperymenty z wodą w grupie młodszej
Cztery żywioły – eksperymenty z wodą . Pod t...
Cztery żywioły – eksperymenty z wodą . Pod takim hasłem dzieci z naszego przedszkola w minionym tygodniu (19-23 listopad) zgłębiały tajniki wody. Przedszkolaki z grupy młodszej z dużym zainteresowaniem obserwowały oraz samodzielnie wykonywały doświadczenia i eksperymenty, które pozwoliły im na poznanie stanów skupienia wody i ich właściwości. Dzieci między innymi badały co tonie, a co pływa; co się w wodzie rozpuszcza, Mali badacze sprawdzali także, w którym naczyniu jest najwięcej wody.
Dzień Pluszowego Misia
25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zab...
25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo “czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”. W przedszkolu jak co roku święto pluszowego misia jest obchodzone bardzo szczególnie. Tego dnia każde dziecko przynosi do przedszkola swojego najmilszego misia. Jak co roku na naszą uroczystość zaprosiliśmy klasą I Szkoły Podstawowej wraz z wychowawczynią. Spotkani zaczęliśmy od przywitania wszystkich dzieci i ich misiów, następnie bawiliśmy się przy misiowych przebojach, obejrzeliśmy prezentację multimedialną o znanych i lubianych misiach z dziecięcych bajek, braliśmy udział w konkurencjach zręcznościowych. Ważnym punktem naszej uroczystości były odwiedziny Kubusia Puchatka który jak wiadomo też jest pluszowym misiem. Wszystkie dzieci miały okazję w tym dniu poczęstować się wafelkowym misiem. Na koniec spotkania dzieci z klasy I wyrecytowały wiersze o tym jaki jest miś i zaśpiewały o nim piosenkę. Uroczystość przebiegła w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze.  
4 żywioły- Ogień, woda, powietrze, ziemia
W 3 tygodniu listopada starszaki poznały nazwy 4 ...
W 3 tygodniu listopada starszaki poznały nazwy 4 żywiołów: ogień, ziemia, woda i powietrze. Celem zajęć było przybliżenie dzieciom świata przyrody, ukazanie naturalnego piękna natury, uświadomienie ról, jakie pełnią żywioły oraz pokazanie, na czym polega integracja człowieka z przyrody. Każdy żywioł miał swoją odsłonę. Prezentacja każdego z nich wzbogacona była różnego rodzaju aktywnością dzieci, które bardzo chętnie i spontanicznie wyrażały własne wizje na temat omawianego żywiołu. Zajęcia o tematyce „Cztery żywioły – dzieci natury” były bardzo cennym doświadczeniem o charakterze przyrodniczym i świetną żywą lekcją dotyczącą tego, co świat współtworzy.
Pasowanie na Przedszkolaka
14 listopada do grona prawdziwych przedszkolaków ...
14 listopada do grona prawdziwych przedszkolaków przyjętych zostało aż 18 nowych dzieci, które we wrześniu tego roku dołączyły do grupy młodszej. Tego dnia odbyło się bowiem  tradycyjne „ Pasowanie na przedszkolaka” z udziałem rodziców. Dzieci długo przygotowywały się do swojego pierwszego ważnego występu: recytowały wierszyki, śpiewały piosenki zarówno w języku polskim oraz języku niemieckim, tańczyły taniec, bawiły się ze swoimi rodzicami. Przedszkolaki miały również do wykonania dwa ciekawe zadania: posegregować warzywa, owoce i produkty spożywcze na zdrowe i niezdrowe oraz rozpoznać ilość dźwięków granych przez panią na grzechotce. Z zadaniami poradziły sobie wyśmienicie, czym zasłużyły na gromkie brawa publiczności. Punktem kulminacyjnym było  uroczyste pasowanie przez Panią Dyrektor ogromną kredką oraz wręczenię pamiątkowego dyplomu.
Zajęcia otwarte w grupie starszej
Dnia 15.10.2018 grupa starsza gościła w przedszk...

Dnia 15.10.2018 grupa starsza gościła w przedszkolu swych rodziców. Dzieci postanowiły przedstawić swe umiejętności i zaprezentowały występ z okazji 100-lecia Niepodległości. Występ rozpoczął się od tradycyjnego poloneza oraz od odśpiewania przez wszystkich hymnu polskiego. Następnie dzieci zaprezentowały swe umiejętności recytatorskie poprzez wiersze takie jak „11 listopada”, „Barwy Ojczyste” „Polska” „Katechizm polskiego dziecka” , śpiewały hymn przedszkola w Zabełkowie „Przedszkole drugi dom” oraz piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Pokaz umiejętności dzieci zakończył się tańcem śląskim „Trojak”. Gromkie brawa były dowodem iż występ dzieci był bardzo udany i się podobał. Po tej części zostały przekazane rodzicom informacje na temat wyników wstępnej obserwacji dzieci 5 i 6- letnich oraz przeprowadzona została ankieta na temat patriotyzmu w przedszkolu.

 
Obchody 100lecia odzyskania niepodległości
            W tym roku Polska obchodzi ...

            W tym roku Polska obchodzi jubileusz stulecia odzyskania niepodległości. Nasze przedszkole, które dba o rozwój uczuć patriotycznych dzieci do swojej ojczyzny, również aktywnie włącza się do celebrowania tak ważnego wydarzenia dla Polski. I tak dnia 9 listopada nasze dzieci ubrane na galowo wzięły udział w uroczystości pt. „Polska nasza Ojczyzna”. Wszystkiemu towarzyszyła nie tylko dyrekcja, pracownicy przedszkola oraz dzieci, ale również i zaproszeni w tym dniu goście: pan Wilhelm Wolnik, pan Grzegorz Swoboda zastępca Wójta Gminy Krzyżanowice, przewodnicząca KGW pani Anna Kupka, sołtys Zabełkowa pan Marian Studnic, przedstawiciel Rady Rodziców pani Ewelina Chłapek oraz goście specjalni - pracownicy Muzeum w Raciborzu pani Julita Ćwikła etnografa oraz pan Adam Knura historyka. Każdy z gości na wejściu dostał symboliczny kotylion w barwach narodowych. Uroczystość rozpoczęła się od tradycyjnego poloneza zatańczonego przez dzieci z grupy starszej oraz od odśpiewania przez wszystkich hymnu polskiego. Następnie dzieci zaprezentowały swe umiejętności recytatorskie i wokalne poprzez wiersze i piosenki.Pokaz umiejętności dzieci zakończył się tańcem śląskim „Trojak”. Gromkie brawa zaproszonych gości były dowodem, iż występ naszych wychowanków z grupy starszej był bardzo udany i się podobał. Pani Dyrektor serdecznie podziękowała za występ oraz poinformowała wszystkich, że cały dzień w przedszkolu z Zabełkowie jest w barwach polsko-białych poczynając od dzisiejszych posiłków, a kończąc na wszystkich dekoracjach. Następnie zaprosiła przedstawicieli muzeum o zabranie głosu. Pani Julita oraz pan Adam w bardzo interesujący sposób opowiadali o dawnych dziejach naszego kraju przedstawiając rekwizyty przywiezione z Muzeum. Były tam między innymi dawne stroje, zabawki dla dzieci, fotografie, pocztówki, prawdziwa złota moneta oraz księga licząca 500 lat. Na zakończenie swej prezentacji dzieci otrzymały zaproszenie do muzeum w Raciborzu, z którego z pewnością na wiosnę skorzystają. Po uroczystości każdy otrzymał prezencik- plakietkę 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Ponadto o godzinie 11.11 dzieci uroczyście odśpiewały cały, czterozwrotkowy hymn narodowy, tym samym włączając się do ogłoszonej przez Ministerstwo Obrony Narodowej akcji "Rekord dla Niepodległej". Na zakończenie uroczystości na każdego czekał pysznych poczęstunek w barwach naszego kraju. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci każdego z nas.

 
Ważna informacja MEN i Głównego Inspektoratu Sanitarnego
Październikowe urodzinki
Oto nasi mali solenizanci, którzy świętowali sw...
Oto nasi mali solenizanci, którzy świętowali swoje urodzinki wraz z całą przedszkolną rodzinką 🙂  
Halloweenowe zabawy w maluszkach
31 października tj. w środę w grupie maluszków...

31 października tj. w środę w grupie maluszków zrobiło się czarno, a to za sprawą tradycji święta „Halloween”. Tego dnia dzieci dowiedziały się skąd wywodzi się tradycja tego święta, oraz jak dzieci z innych krajów spędzają ten wyjątkowy wieczór. Nie zabrakło zabaw inspirowanych postaciami halloweenowymi: były zabawy z miotłą przy muzyce, rzucanie woreczków do dyniowego koszyka, zabawa w pajęczynkę, mumię oraz szukanie cukierków ukrytych w sali. Dzieciom bardzo się podobało i mimo iż ubrane na czarno, bawiły się wesoło!

 
Halloween w grupie starszaków
W ostatnią środę października w tradycyjne ju...
W ostatnią środę października w tradycyjne już w naszym przedszkolu Halloween dzieci przyszły do przedszkola ubrane w kolorze czarnym, a niektóre z nich przebrane były nawt za czarownice, kościotrupy lub ukryły twarze za maskami. Atrakcją dnia były zabawy konkursy i tańce. Były rzuty pająkiem do sieci, tworzenie mumii, tworzenie pajęczyny, wyścigi na miotle, szukanie smakołyków według instrukcji oraz wiele innych ciekawych rozrywek. Punktem kulminacyjnym było gotowanie tzw. „zupy czarownic”, której tajnymi składnikami był brokat, konfetti, guziki oraz magiczny pyłek. Wszyscy świetnie się bawili, poznając tradycje i zwyczaje związane z amerykańskim świętem.  Krotko mówiąc: zabawa była super!!!  
Wszystkich Świętych
Okres przed Świętami Zmarłych to odpowiedni mom...
Okres przed Świętami Zmarłych to odpowiedni moment na wspomnienie o tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowy dotyczące szacunku dla zmarłych i odpowiednim zachowaniu się w takim miejscu. Dnia 30.10.2018r. dzieci z przedszkola w Zabełkowie wybrały się na cmentarz. W ciszy obserwowały sztukę cmentarną, zwracały uwagę na nagrobki, napisy i informacje na płytach nagrobnych, podziwiali również ludzi sprzątających groby swoich najbliższych. Wspólnie odwiedzaliśmy groby zmarłych, a dzieci z zaangażowaniem oraz zachowując się bardzo ostrożnie stawiały zapalone znicze na grobach. Dzieci pokazały, że wiedzą jak należy zachować się w takim miejscu.  
Cała Polska Czyta Dzieciom
W poniedziałek 22 października po raz kolejny ro...
W poniedziałek 22 października po raz kolejny rozpoczęliśmy w naszym przedszkolu akcję „ Cała Polska czyta dzieciom”. Pierwszym gościem była pani Gabriela Studnic- mama Mileny. Przybliżyła  dzieciom twórczość Marii Konopnickiej- wiersze „Jesień” oraz „Stefek Burczymucha”  
Teatrzyk w przedszkolu
W czwartek 25 października  nasze przedszkole za...
W czwartek 25 października  nasze przedszkole zamieniło się w teatr. Dzieci miały okazję zobaczyć przedstawienie w wykonaniu prawdziwych aktorów „ Lampa Alladyna”. Przedszkolaki  nie tylko  oglądały spektakl  z zaciekawieniem, ale również  brały czynny udział w sztuce- przymierzały stroje, odpowiadały na pytania. Bardzo im się podobało!  
Urodziny Kubusia Puchatka
W środę 24 października dzieci z Przedszkola w ...
W środę 24 października dzieci z Przedszkola w Zabełkowie świętowały 92. urodziny swojego patrona. Tegoroczne urodziny były jednak wyjatkowe. Po raz pierwszy przybył na nie osobiście Kubuś Puchatek. Spotkanie z sympatycznym misiem o „ bardzo małym rozumku” poprzedziły zagadki o mieszkańcach Stumilowego Lasu, zabawy ruchowe, piosenki, prezentacja multimedialna o historii powstania  książki, degustacja przysmaku jakim jest oczywiście miód. Punktem kulminacyjnym dnia były odwiedziny solenizanta. Zaskoczone przedszkolaki odśpiewały hymn przedszkola, tradycyjne „ Sto lat” oraz złożyły życzenia. Jak to na każdych urodzinach bywa, nie mogło zabraknąć tradycyjnego tortu, który w mig znalazł się w brzuszkach naszych milusińskich. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci naszych dzieci, które już pytają, kiedy znów odwiedzi nas Kubuś Puchatek. Z pewnością za rok! Serdecznie podziękowania składamy Radzie Rodziców za wsparcie finansowe, jakim był zakup stroju Kubusia Puchatka.
Dzień Edukacji Narodowej
W tym roku Dzień Edukacji Narodowej, czyli świę...
W tym roku Dzień Edukacji Narodowej, czyli święto wszystkich pracowników w przedszkolu uroczyście  obchodziliśmy 17 października. Tego dnia odświętnie ubrani zaprosiliśmy wszystkie nasze panie: panią Dyrektor, wychowawczynie, pomoce do dzieci, panie z obsługi i logopedę do sali starszaków na mini program artystyczny. W humorystyczny sposób "kłóciliśmy się" i "przekomarzaliśmy", która pani jest lepsza, w końcu jednogłośnie dochodząc do wniosku, iż WSZYSTKIE SĄ WSPANIAŁE! Oczywiście odśpiewaliśmy również tradycyjne Sto Lat!, a także wręczyliśmy upominki: różyczkę i order dla Najlepszej Pani i zaprosiliśmy do wspólnego tańca. Po części artystycznej głos zabrała Pani Dyrektor dziękując swoim pracownikom za codzienny trud i pracę, oraz chwaląc najmłodszych za piękny występ. Swoje podziękowania w złożyła również Rada Rodziców. Wszystkim pracownikom naszym wspaniałym nauczycielom oraz pracownikom obsługi jeszcze raz serdecznie dziękujemy za wielkie serce oraz życzliwość 🙂  
Poznajemy nasz kraj – Polskę
W 3 tygodniu października z okazji zbliżającego...
W 3 tygodniu października z okazji zbliżającego się 100-lecia odzyskania Niepodległości wybraliśmy się w podróż po Polsce. Poznaliśmy największe miasta w Polsce oraz interesujące miejsca, które warto odwiedzić. Poznaliśmy nazwę stolicy Polski oraz nasze symbole narodowe a także pokazywaliśmy na mapie Morze Bałtyckie, obszar gór oraz najdłuższą rzekę Polski- Wisłę. Śpiewaliśmy hymn Polski oraz dowiedzieliśmy się, jaką należy przyjąć postawę podczas odśpiewywania hymnu. Przez cały tydzień mogliśmy oglądać książki o interesujących miejscach w Polsce, o sławnych Polakach oraz mogliśmy oglądać tradycyjne ludowe stroje, które znajdują się w naszym kąciku patriotycznym. Odwiedziliśmy również Izbę Pamięci w Zabełkowie gdzie bardzo dużo dowiedzieliśmy się o naszych przodkach i o ich zwyczajach. Na koniec tygodnia wykonaliśmy z darów jesieni piękny kontur naszego kraju, który zdobi nasz korytarz przedszkolny.  
Dzień Poczty Polskiej
18 października obchodziliśmy w naszym przedszko...
18 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Poczty Polskiej. Poznaliśmy zawód listonosza i jego obowiązki. Teraz już wiemy, że to on dostarcza do domów wszystkie listy i paczki. Mieliśmy także okazję poznać panią Listonosz, która odwiedziła nasze przedszkole. Dowiedzieliśmy się jak wygląda praca na poczcie oraz co jest potrzebne, aby wysłać list lub paczkę. Niektóre chętnie dzieci mogły nawet przez chwilę poczuć się jak listonosz , zakładając czapkę oraz torbę pełną listów. Nasze przedszkolaki na koniec spotkania otrzymały wspaniały upominek – nową grę planszową oraz słodkości, w ramach podziękowań dzieci wręczyły dla gościa laurkę i raz jeszcze podziękowały za odwiedziny.  
Dzień Drzewa
We wtorek  9 października obchodziliśmy w naszy...
We wtorek  9 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Drzewa. Z tej okazji nasze przedszkolaki opowiadały jak wygladają drzewa, z czego się składają oraz dlaczego potrzebne są nam ludziom. Świetnie poradziły sobie z tymi zadaniami. Punktem kulminacyjnym było zasadzenie nowego drzewka w naszym ogródku przedszkolnym.  Przedszkolaki pomagały w pracach porządkowych, podlewały drzewko. Doskonale wiedziały co jest potrzebne roślinom do tego,  aby rosły i upiększały nasze otoczenie.
Owocowy dzień w maluszkach
W środę 10 października w grupie maluszków zap...
W środę 10 października w grupie maluszków zapachniało pyszną i zdrową sałatką owocową. Tego dnia przedszkolaki z grupy młodszej w związku z realizacją tematów o jesiennych warzywach oraz owocach wykonały sałatkę owocową. Poradziły sobie znakomicie. Krojenie nie sprawiło im problemów. Na koniec oczywiście nie mogli doczekać się degustacji swojego dania. Wielka miska pełna witaminek w mig znalazła się w małych brzuszkach.  
Pożegnanie lata
11 października zgodnie z tradycją w naszym prze...
11 października zgodnie z tradycją w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość "Pożegnanie Lata - Powitanie Jesieni". Celem zabaw związanych z tematyką było utrwalenie wiadomości o jesieni, integrowanie się dzieci, a przede wszystkim wspaniała zabawa. W tym dniu ubrani byliśmy w  kolory jesienne: żółty, czerwony, brązowy i pomarańczowy. Każda grupa starszaki i maluchy miała swoją pani Lato, którą wspólnie żegnaliśmy wierszykami oraz piosenkami. Wesołe zabawy przerwała Pani Jesień, która zaczyna swoje panowanie. Weszła przystrojona w kolorowe liście z wielkim koszem pełnym darów i pięknej sukni. Wszyscy wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę „Tańcowała Jesień”, były wspólne tańce, zagadki. Następnie Pani Jesień zaprosiła wszystkie dzieci do poszczególnych grup, gdzie czekały niespodzianki w postaci pysznych i zdrowych owoców. Kolejnym punktem uroczystości były zabawy sportowe, gdzie każdy mógł sprawdzić swe umiejętności ruchowe. Zwieńczeniem spotkania był wspólny grill. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci każdego dziecka.  
Zabawy popołudniowe
Na zajęciach popołudniowych dzieci odtworzyły s...
Na zajęciach popołudniowych dzieci odtworzyły słynny „Gang słodziaków”. Wykonanie słodziaków przysporzyło dzieciakom mnóstwo frajdy i wspaniałej zabawy. Były to udane i kreatywne zajęcia. Maluchy świetnie się bawiły.
Wrześniowe urodzinki
Tradycją naszego przedszkola jest wspólne świę...
Tradycją naszego przedszkola jest wspólne świętowanie urodzinek naszych milusińskich,  a także pań 🙂 Oto nasi wrześniowi solenizanci 🙂    
Szaszłyki owocowe
Sezon na pyszne owoce trwa! Nie zapominamy o tym t...
Sezon na pyszne owoce trwa! Nie zapominamy o tym także w przedszkolu. Każdy starszak już wie, jak ważne są dla nas owoce – nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim – zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. Dlatego też dzieci postanowiły zrobić pyszne i zdrowe szaszłyki owocowe. Przed przygotowaniem szaszłyków dzieci umyły owoce, przybory kuchenne, a także ręce. Kiedy wszystko już było gotowe, przystąpiły do krojenia owoców. Dla łasuchów była nie lada niespodzianka- gotowe szaszłyki zostały dodatkowo oblane pyszną czekoladą. Ach, co to była za uczta! Szaszłyki smakowały wyśmienicie dlatego starszaki planują już kolejną zdrową i smaczną potrawę.  
Marchewkowy Dzień
Pierwszy tydzień października był tygodniem wyj...
Pierwszy tydzień października był tygodniem wyjątkowym- pomarańczowym, marchewkowym, zdrowym i witaminowym. W tym dniu dzieci przyszły do przedszkola ubrane na pomarańczowo. Poznały również zalety i walory marchewki, mogły się dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy: że marchewka jest bardzo zdrowa, zawiera wiele cennych witamin i składników odżywczych, korzystnie wpływa na skórę, włosy oraz wzrok. Ten „bardzo zdrowy dzień pomarańczowy” wypełniony był zabawami przy piosenkach o marchewce, pracami plastycznymi oczywiście o marchewce, chrupaniem surowych marchewek oraz wykonaniem surówki z marchewki z dodatkiem jabłka. Dzięki takim działaniom dzieci rozwijają u siebie zainteresowanie własnym zdrowiem, potrzebę prawidłowego odżywiania się i rozróżniania produktów warunkujących zdrowie.  
Dzień Chłopaka
W piątek 28 września świętowaliśmy w naszym p...
W piątek 28 września świętowaliśmy w naszym przedszkolu Dzień Chłopaka. Chłopcy z grupy starszaków oraz z grupy maluszków zostali obdarowani okolicznościowymi prezentami przygotowanymi przez swoje wychowawczynie: starsi otrzymali eleganckie muchy a młodsi prześliczne krawaty. Chłopcy prezentowali się tego dnia wyjątkowo !. Były też oczywiście życzenia, tradycyjne Sto lat oraz słodki poczęstunek dla wszystkich  w postaci lizaczka.
Święto Pieczonego Ziemniaka
Jesień to czas zbiorów ziemniaków a przy tym ś...

Jesień to czas zbiorów ziemniaków a przy tym świetna okazja do wspólnej zabawy i bliższego poznania tego warzywa. Z tej okazji skorzystały nasze przedszkolaki biorąc udział w wykopkach zorganizowanych przez rodziców naszej koleżanki Mai ze starszaków przyswajając sobie dzięki temu wiele ciekawostek i informacji na temat ziemniaka. Poza tym przedszkolaki zapoznały się z ,,Bajką o Ziemniaku'', z której w prosty sposób dowiedziały się skąd on pochodzi i jak trafił do Polski, brały udział w różnych konkursach i zawodach sportowych, w których głównym bohaterem był ziemniak, rzucały ziemniakiem do celu, zorganizowały slalom z ziemniakiem na talerzu. Wspólne zabawy były świetną okazją do integracji społeczności przedszkolnej. Zakończeniem święta było wykonanie przez grupę starszaków ziemniaczanych jeżyków, a przez grupę maluszków ziemniaczanych myszek.

 
Dzień Przedszkolaka
W czwartek 20 września obchodziliśmy w naszym pr...

W czwartek 20 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Przedszkolaka. Tego dnia dominował kolor niebieski. Dzieci zapoznały się z genezą święta, bawiły się przy piosence „Dzień Przedszkolaka”, były zabawy z balonami, z chustą Klanza, gry i zabawy sportowe. Kulminacyjnym punktem dnia było oczywiście wręczenia okolicznościowych medali.

Nasze zmysły
Co to jest zmysł? Jakie mamy zmysły? Ile ich jes...
Co to jest zmysł? Jakie mamy zmysły? Ile ich jest? Jest głośno czy cicho –jaki zmysł jest nam potrzebny? Na te i wiele innych pytań starszaki poznały odpowiedź w czasie zajęć w trzecim tygodniu września. Teraz już każdy Przedszkolak wie, że wszystkie czynności, które wykonujemy uzależnione są od mózgu. Dla każdej czynności, mózg ma określony obszar, który jest odpowiedzialny za konkretną czynność. Pogadanka z dziećmi na temat Mózgu dała odpowiedzi na pytania- jak wygląda, do czego służy. Oprócz tego dzieci utrwalały czytanie globalne, układały wyrazy (zmysły) z literek. Wykonały „Mózg” przy pomocy kalafiora i dopasowywały obrazki ze zmysłami do płatów mózgu. Brały udział w ścieżce PRAWO – LEWO-PROSTO gdzie utrwalały kierunki oraz ścieżce sensorycznej gdzie wykorzystały zmysł dotyku. Cały tydzień możemy zaliczyć za udany gdyż nic nie jest tak ważne jak właśnie nasze ZMYSŁY.    
Odwiedziny Policjanta
W piątek 21 września odbyło się spotkanie prze...

W piątek 21 września odbyło się spotkanie przedszkolaków z panem policjantem. Celem wizyty było przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pan policjant przybliżył dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, przypomniał numery alarmowe oraz zasady zachowania się podczas spotkania z nieznajomym. Przedszkolaki dowiedziały się, jak bezpiecznie podróżować oraz jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Zostały pouczone również o konieczności noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe. Niektóre przedszkolaki zadawały pytania oraz dzieliły się swoimi doświadczeniami. Bardzo pouczające były scenki sytuacyjne, w których dzieci chętnie brały udział. Wspólne zdjęcie oraz niespodzianka przyniesiona przez pana policjanta dla każdego przedszkolaka było zwieńczeniem tej niecodziennej wizyty. Dziękujemy za odwiedziny w naszym przedszkolu.

Starszaki poznają zasady ruchu drogowego
W drugim tygodniu września dzieci z grupy starsza...
W drugim tygodniu września dzieci z grupy starszaków przypomniały sobie podstawowe zasady ruchu drogowego i dowiedziały się jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Dzieci układały wyrazy z sylab, wyszukiwały swoje imię wraz z adresem zamieszkania, edukowały się jak bezpiecznie pokonać przejście przez pasy przy pomocy sygnalizatora świetlnego, ćwiczyły zapamiętanie numerów alarmowych 997,998,999 oraz 112, poznały znaki drogowe gdzie przy okazji utrwaliły znajomość figur geometrycznych, samodzielnie wykonywały znaki drogowe, uczestniczyły w zabawach muzyczno- ruchowych wcielając się w rolę policjanta, a pod koniec tygodnia otrzymały odznaki „Znawcy zasad ruchu drogowego”  
Pierwszy tydzień w przedszkolu w grupie maluszków
Właśnie minął nasz pierwszy tydzień w przedsz...
Właśnie minął nasz pierwszy tydzień w przedszkolu. Jak ten czas szybko leci ! Mimo, że z oczu kilku maluszków poleciało parę łez, to w przedszkolu nasze wspaniałe panie przytulają nas, gdy tylko zatęsknimy za mamą. Miło spędzamy czas na zabawie, poznajemy nowych kolegów i koleżanki, bawimy się w kółeczku, śpiewamy piosenki. W tym tygodniu poznawaliśmy nasze przedszkole i  kodeks przedszkolaka. Odbył się również pierwszy w tym roku Dzień z ulubioną zabawką. Najwięcej frajdy sprawia jednak zabawa na placu zabaw, a że pogoda nas rozpieszcza wychodzimy codziennie!  
Pierwsze dni starszaków w przedszkolu
Pierwszy tydzień września upłynął grupie star...

Pierwszy tydzień września upłynął grupie starszaków na przypomnieniu sobie przedszkola i siebie nawzajem. Odwiedziliśmy wszystkie przedszkolne pomieszczenia, powitaliśmy osoby, które pracują w przedszkolu. Wspólnie tworzyliśmy Kodeks Dobrego Zachowania – ustalaliśmy zasady, jakie powinny obowiązywać w naszej grupie, by wszyscy czuli się tu dobrze. Przypomnieliśmy sobie rytm dnia, dzięki któremu czas spędzony w przedszkolu będzie bardziej zaplanowany. Braliśmy udział w przeróżnych zabawach, dzięki którym mogliśmy się lepiej poruszać i znów nauczyć się bycia razem oraz poznaliśmy również karty pracy na jakich będziemy pracować cały rok. Cieszymy się już na ten nowy rok szkolny.

Krzyżanowicki Uniwersytet Dziecięcy Wyższej Szkoły Humanitas – nabór
Szanowni Państwo, rusza kolejna edycja Krzyżano...

Szanowni Państwo,

rusza kolejna edycja Krzyżanowickiego Uniwersytetu Dziecięcego Wyższej Szkoły Humanitas. Od roku akademickiego 2018/2019 nasi studenci mają możliwość skorzystania z całkowicie nowej formuły zajęć – oprócz naszych comiesięcznych wykładów zapraszamy na WARSZTATY! Po szczegółowe informacje zapraszamy na stronę internetową – www.humanitas.edu.pl/udkrzyzanowice.

   
Dzień Zabawki w naszym przedszkolu
Drodzy Rodzice,  tradycyjnie każdy pierwszy czwa...

Drodzy Rodzice, 

tradycyjnie każdy pierwszy czwartek miesiąca jest Dniem Zabawki w naszej placówce. Tego dnia przedszkolaki mogą przynieść ze sobą swoją jedną ulubioną zabawkę: lalę, misia, autko itp. Prosimy serdecznie aby jednak zabawka była bezpieczna dla naszych milusińskich (nie była zbyt mała, nie miała wielu małych elementów, które można łatwo zgubić lub by nie była elektorniczna, czy też na pilot). Wybierzecie wspólnie, którego przyjaciela z zabawkowego grona wasza pociecha zabierze ze sobą do przedszkola 🙂

 
Pożegnanie z dzieckiem, jak pomóc sobie i dziecku?
Zebranie z rodzicami
DRODZY RODZICE!   Dnia 30.08.2018 r. tj. czwa...

DRODZY RODZICE!

 

Dnia 30.08.2018 r. tj. czwartek o godz. 17.00

odbędzie się zebranie rodziców.

Ze względu na konieczność podpisania przez rodziców w tym dniu deklaracji pobytu dziecka w przedszkolu

prosimy o obowiązkową obecność.

 

Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne Przedszkola Publicznego im. Kubusia Puchatka w Zabełkowie

Przedszkolne urodzinki
Naszą małą rodzinną przedszkolną tradycją je...
Naszą małą rodzinną przedszkolną tradycją jest wspólne świętowanie przedszkolnych urodzinek zarówno naszych milusińskich jak i pań. Każdy solenizant tego dnia jest wyjątkowo traktowany, wszyscy odśpiewujemy gromkie Sto Lat! składamy życzenia, jest słodki poczęstunek no i oczywiście nie może zabraknąć "tortu" ze świeczkami, które należy zdmuchnąć wszystkie na raz 🙂 Zapraszamy na fotogalerię solenizantów w roku szkolnym 2017/2018 🙂  
Wizyta policjanta w przedszkolu
W minioną środę 20 czerwca nasze przedszkole od...
W minioną środę 20 czerwca nasze przedszkole odwiedził dzielnicowy pan Dariusz Rubacki. Jego wizyta miała na celu przypomnienie naszym najmłodszym podstawowych zadań bezpiecznego letniego wypoczynku. Przedszkolaki dowiedziały się m.in. jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą, jak chronić się przez nieznajomymi oraz jak zachować się będąc świadkiem przestępstwa. Nasi milusińscy utrwalili również znajomość ważnych numerów alarmowych. Na zakończenie wizyty wszyscy otrzymali odblaskowe bransoletki, które z pewnością zwiększą nasze bezpieczeństwo podczas wakacyjnego wypoczynku. Serdecznie dziękujemy za wizytę.
Wycieczka do Radlina
19 czerwca wybraliśmy się do Parku Linowego "Le...
19 czerwca wybraliśmy się do Parku Linowego "Leśna Przygoda" w Radlinie na długo wyczekiwaną przez wszystkich przedszkolaków wycieczkę. Pogoda tego dnia wyjątkowo nam dopisała. A autokaru wysiedliśmy w świetnych humorach i ruszyliśmy naprzód ku wielkiej przygodzie. Na miejscu czekało nas 3 godziny wspaniałej zabawy i niesamowitych przygód. Mieliśmy okazję wyszaleć się na "trasie malucha" która składała się z wielu mostów, zjeżdżalni, tratw, grzybków oraz masy innych przeszkód, które nie stanowiły dla nas najmniejszego problemy i świetnie z nimi sobie poradziliśmy. Przeżyliśmy również niesamowitą piracką przygodę. Wędrując po lesie musieliśmy wykonać szereg zadań by odnaleźć ukryty skarb m.in: polowaliśmy na bizony i budowaliśmy szałas. Świetnie bawiliśmy się również podczas zabaw integracyjnych z chustą animacyjną oraz podczas wyścigów rzędów z taczkami. Zmęczeni całą masą aktywności udaliśmy się na obiad do restauracji "Leśna Perła". Po pysznym posiłku zmęczeni ale szczęśliwi z masą wspaniały wspomnień ruszyliśmy w drogę powrotną do przedszkola. zapraszamy an fotorelację 🙂  
Pożegnanie starszaków
15 czerwca nasi najstarsi wychowankowie po raz ost...
15 czerwca nasi najstarsi wychowankowie po raz ostatni wystąpili na "przedszkolnej scenie". Przez zebranymi gośćmi: nauczycielami, pracownikami obsługi, rodzicami, młodszymi kolegami podziękowali za wszystkie lata spędzone w przedszkolu. Nie zabrakło wspomnień przedszkolnych dni, łez, wzruszeń oraz chwil na wesoło. Starszaki podczas uroczystości dały prawdziwy popis umiejętności tanecznych, wokalnych i recytatorskich. Najważniejszym punktem uroczystości było oczywiście rozdanie dyplomów. Pani dyrektor każdemu absolwentowi wręczyła pamiątkowy dyplom oraz pogratulowała ukończenia przedszkola. Nasi absolwenci otrzymali również pamiątkę, która z pewnością będzie wspaniałym wspomnieniem przedszkolnych lat. zapraszamy an fotorelację z tego ważnego wydarzenia.
Zajęcia adaptacyjne
7 czerwca w naszym przedszkolu, odbyły się pier...

7 czerwca w naszym przedszkolu, odbyły się pierwsze zajęcia adaptacyjne dla dzieci, przygotowujących się do nowego etapu w ich życiu.  Dzieci wraz z rodzicami uczestniczyły w zajęciach w czasie, których mogły poznać nowe miejsce, jakim jest przedszkolna sala, nowe panie. Był czas na zabawę swobodną, zabawy przy muzyce, zabawy paluszkowe oraz zajęcia plastyczne. Na koniec spotkania nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku dla dzieci. Serdecznie zapraszamy we wrześniu.

 
Wizyta Bibliotekarki w Przedszkolu
6 czerwca nasze przedszkole odwiedziła pani Teres...
6 czerwca nasze przedszkole odwiedziła pani Teresa, która pracuje w bibliotece wiejskiej w Zabełkowie. Pani Bibliotekarka zachęcając naszych najmłodszych do wypożyczania i czytania książek przyniosła ze sobą kilka nowości z biblioteczki malucha. Słuchając opowieści o naszym ulubionym Kubusiu Puchatku, oraz Zagadek dla przedszkolaka byliśmy zafascynowani światem literatury. Oczywiście odwiedziliśmy także bibliotekę, gdzie mieliśmy okazje zobaczyć jak wygląda karta czytelnika, gdzie znajdują się regały dla najmłodszych oraz jak wypożyczyć książkę. Zapraszamy na fotorelację 🙂
Dzień Dziecka
30 maja w naszym przedszkolu świętowaliśmy Dzie...
30 maja w naszym przedszkolu świętowaliśmy Dzień Dziecka. Tego dnia od rana było kolorowo, głośno i radośnie. Jak co roku odwiedził nas animator, który bawił się z nami, aż do popołudnia! Nie zabrakło również dmuchanego zamku, gdzie szaleliśmy i skakaliśmy. Podczas wspólnych zabaw zmierzyliśmy się również w wielu konkurencjach jak: skoki w workach, przeciąganie liny oraz pękanie balonów. Podczas przerwy od szalonych zabaw zajadaliśmy pyszne lody i owoce, a na obiadek był oczywiście grill! Był to dzień pełen wrażeń, pozytywnych emocji, radości i zabawy, który na pewno pozostanie w naszej pamięci na długo. Zapraszamy na fotorelację:)  
Poznajemy zawody i naszą miejscowość
W maju nasi wychowankowie poznawali swoją małą ...
W maju nasi wychowankowie poznawali swoją małą ojczyznę - Zabełków. Dzieci podczas codzienny spacerów poznały nie tylko nazwy ulic w Zabełkowie oraz domy swoich kolegów, ale przede wszystkim ważne i charakterystyczne miejsca na mapie naszej miejscowości jak: OSP, kościół, szkoła, targ. Majowa tematyka była również doskonałą okazją do poznania zawodów wykonywanych przez osoby z najbliższego otoczenia dziecka. Przedszkolaki odwiedziły kwiaciarnię Fantazja prowadzoną przez panią Katarzynę Besz, mamę Gabrysia, gdzie poznały zawód florystki oraz sposoby hodowli i pielęgnacji kwiatów. Kolejnym punktem naszej wycieczki był salon fryzjersko-kosmetyczny pani Ani Płaczek, mamy Janka. Podczas wizyty mieliśmy okazję przyjrzeć się z bliska pracy fryzjerki oraz stylistki paznokci. Odwiedziliśmy także sklep spożywczy i wielobranżowy pani Gertudy Szolc, gdzie zaznajomiliśmy się z zasadami robienia zakupów oraz asortymentem poszczególnych sklepów. Ostatnim punktem naszej wizyty był Gościniec nad Strumykiem prowadzony przez państwa Anitę i Adama Rycka, rodziców Mikołaja. Państwo Rycka przybliżyli nam pracę restauratora oraz kucharza,  a także opowiedzieli o etapach organizacji i przygotowania przyjęć. Wszystkim serdecznie dziękujemy za możliwość wizyty, podzielenie się wiedzą oraz pasją, a także zaszczepienie w naszych najmłodszych pracowitości i zaangażowania w podejmowanie działania.  
Święto Rodziny
25 maja na przedszkolną uroczystość zaprosiliś...
25 maja na przedszkolną uroczystość zaprosiliśmy osoby najbliższe naszym małym serduszkom, nasze mamusie i tatusiów. Uroczysta akademia odbyła na się na sali gimnastycznej w  SP w Zabełkowie. Każda z grup przedstawiła swój program artystyczny podczas którego tańcem, piosenką i wierszem podziękowaliśmy naszym rodzicom za ogromną miłość i codzienny trud wychowania. Po uroczystości wszyscy udaliśmy na się słodki poczęstunek do naszego przedszkola. Był to dzień pełen wrażeń, emocji, czasami i łez wzruszenia. Naszym wspaniałym rodzicom jeszcze raz serdecznie dziękujemy za obecność tego dnia 🙂  
Majowa łąka
29 maja wybraliśmy się na wycieczkę na poblisk...
29 maja wybraliśmy się na wycieczkę na pobliską łąkę. Jak co roku w maju poznajemy rośliny, kwiaty i zwierzęta zamieszkujące łąki. Na nasza wyprawę zabraliśmy ze sobą lupy oraz koszyk na kwiaty. Podczas wycieczki mięliśmy okazję zaobserwować motyle, biedronki, osę ,a nawet gąsienicę oraz zebrać do przedszkolnego kącika przyrody piękne okazy maków, chabrów, stokrotek oraz jaskrów. Pogoda tego dnia wyjątkowo nam dopisała, dlatego też z ochotą łapaliśmy ciepłe promienie słoneczka na świeżym powietrzu.
wizyta starszaków w klasie I SP
W piątek 25 maja grupa starszaków miała okazję...
W piątek 25 maja grupa starszaków miała okazję, choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwi uczniowie.  A wszystko za sprawą odwiedzin w klasie I Szkoły Podstawowej w Zabełkowie, na które zostaliśmy zaproszeni przez panią Ewelinę Fuchs. Mieliśmy okazję poznać jak wygląda klasa, w co jest wyposażona oraz jak wygląd prawdziwa lekcja. A była ona bardzo interesująca bo poznaliśmy fragment lektury pt; „Nasza mama czarodziejka” Natalii Papuzińskiej. Wspólnie z klasą pierwszą wykonywaliśmy ciekawe zadania oraz prezentowaliśmy swoje umiejętności, za pisownie prostych słów typu mama dostaliśmy nawet prawdziwą 6! Szkoło jesteśmy gotowi!
pokaz w SP w Zabełkowie
W czwartek 24 maja, dzieci 6-letnie miały okazję...

W czwartek 24 maja, dzieci 6-letnie miały okazję uczestniczyć w niezwykłym widowisku  „Pokaz możliwości ludzkiego organizmu”.  Jurij Ziniewicz, były żołnierz sił specjalnych, kaskader, mistrz sztuk walk, dzielił się swoją wiedzą i umiejętnościami ludzkiego organizmu. Obserwowaliśmy z zaciekawieniem, do czego może być zdolny jeden człowiek. Jego wyczyny są docenione i zapisane w Księdze Rekordów Guinnessa. Wszystkie pokazy zrobiły na nas ogromne wrażanie.

Majowy festyn przy zamku w Chałupkach
Majowy festyn w parku przy zamku w Chałupkach roz...
Majowy festyn w parku przy zamku w Chałupkach rozpoczął się występami laureatów Przeglądu Młodych Talentów i Gminnego Konkursu Gwary Śląskiej (konkursy przeprowadzone w kwietniu i maju przez Gminny Zespół Oświaty Kultury Sportu i Turystyki w Tworkowie). Na scenie swoje umiejętności zaprezentowali recytatorzy, tancerze, instrumentaliści, zespoły wokalne i soliści. Nasze przedszkole reprezentowali wyróżnieni: Oliwia Wolnik z wierszem Dzika lokatorka, Szymon Pietrasz z wierszami Całuski i buziaczki oraz Mynka Antka, a także dziewczynki z grupy starszej z tańcem Pocahontas. Zapraszamy na fotorelację 🙂
Zajęcia adaptacyjne
Zaproszenie na zajęcia adaptacyjne Zapraszamy rod...

Zaproszenie na zajęcia adaptacyjne

Zapraszamy rodziców i dzieci, które po raz pierwszy rozpoczną przygodę z przedszkolem do wspólnych zabaw adaptacyjnych, które odbędą się 07.06.2018r.tj. czwartek w przedszkolu w Zabełkowie o godz.13.45.

Serdecznie zapraszamy.

   
Festiwal Pozytywnych Wartości w Bieńkowicach
„Do wyższych rzeczy zostałem stworzony i dla n...
„Do wyższych rzeczy zostałem stworzony i dla nich winienem żyć” - to hasło tegorocznej, ósmej edycji Festiwalu Pozytywnych Wartości, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową w Bieńkowicach. Koncert finałowy odbył się 9 maja. Myśl główną festiwalu stanowią słowa patrona dzieci i młodzieży polskiej św. Stanisława Kostki – którego św. Jan Paweł II nazwał „patronem trudnych dróg”. Dlatego historia jego życia może być cennym drogowskazem wszystkich dróg, którymi chodzą dziś ludzie młodzi. Stanisław Kostka, pomimo przeciwności z jakimi musiał zmierzyć się w swoim młodzieńczym życiu, miał odwagę zawalczyć o swoje marzenia. Wspólnie ze swoimi przyjaciółmi docierał do najbardziej zapomnianych i smutnych miejsc, by czynić tam dobro i budzić nadzieję.  Ważną częścią wydarzenia było wniesienie symboli festiwalu – chleba, relikwii św. Stanisława Kostki i św. Ignacego Loyoli – przez Sylwię i Mirosława Jandor oraz ich dzieci: Szymona, Marcina i Tereskę. Celem festiwalu, oprócz przybliżenia dzieciom i młodzieży postaci św. Stanisława Kostki, jest prezentacja dorobku artystycznego solistów, zespołów wokalnych, popularyzacja twórczości plastycznej i literackiej młodych ludzi, wymiana pomysłów i doświadczeń w zakresie upowszechniania śpiewu, gry na instrumentach, tańca (warsztaty edukacyjne), a także szeroka integracja osób niepełnosprawnych w środowisku szkolnym. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: biskup opolski ks. Andrzej Czaja i wójt gminy Krzyżanowice – Grzegorz Utracki. Podczas festiwalu ogłoszono wyniki konkursów: muzycznego, plastycznego, literackiego oraz wręczono nagrody laureatom. Uczestnikami wcześniej ogłoszonych konkursów byli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów oraz przedszkolaki, a także osoby niepełnosprawne. Przyznano również nagrodę „Przyjaciela Pozytywnych Wartości” dla patronów honorowych  festiwalu oraz osób zaangażowanych w to wydarzenie – za duchowe wsparcie i materialny wkład w dzieło promowania pozytywnych wartości. Gościem specjalnym 8. edycji Festiwalu Pozytywnych Wartości był ks. Jakub Bartczak – raper i autor tekstów, ambasador Światowych Dni Młodzieży 2016, współtwórca  projektów realizowanych z takimi raperami jak: Tau, Bęsiu.
XXIV Przegląd Młodych Talentów
We wtorek 8 maja, w drugim dniu XXIV Przeglądu M...
We wtorek 8 maja, w drugim dniu XXIV Przeglądu Młodych Talentów, swoje umiejętności zaprezentowali na scenie tworkowskiego Centrum Kultury recytatorzy i tancerze. W tym dniu młodych artystów oceniało jury, w skład którego weszli eksperci z tych dziedzin: Agnieszka Winiarczyk (dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej), Bibianna Dawid (dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Gorzycach) oraz Katarzyna Korzonek (choreograf, instruktorka tańca w Ośrodku Kultury w Czyżowicach). Nasze przedszkole w kategorii recytacja reprezentowali: Nicola Chłapek, Oliwia Wolnik, Szymon Pietrasz i Pascal Drobny, natomiast w kategorii taniec grupa starsza zaprezentowała taniec Pocahontas, natomiast grupa młodsza Taniec z szarfami. Gratulujemy wyróżnionym.
Festiwal Piosenki Niemieckiej dla przedszkolaków
W tegorocznym, siódmym Festiwalu Piosenki Niemiec...
W tegorocznym, siódmym Festiwalu Piosenki Niemieckiej Kinderliederfestival, zorganizowanym przez Przedszkole w Tworkowie, wzięła udział przedszkolaki z gminy Krzyżanowice oraz zaprzyjaźnionych przedszkoli z Raciborza. Na scenie tworkowskiego Centrum Kultury 27 kwietnia wystąpiło 10 grup, prezentując piosenki w języku niemieckim. Dzieci, pod kierunkiem swoich nauczycieli, bardzo starannie przygotowały się do występów, wzbogacając je układami choreograficznymi i barwnymi strojami. Wszystkie grupy zostały nagrodzone gromkimi brawami oraz pucharami, dyplomami i zabawkami. Cały Festiwal prowadzony przez dyrektor Przedszkola w Tworkowie Beatę Bobrowską oraz nauczycielkę Barbarę Kasza przebiegał w sympatycznej i radosnej atmosferze. Dużo radości i pozytywnych emocji dostarczyły dzieciom i gościom występy iluzjonisty. Należy dodać, że możliwość występów zwiększa motywację do nauki języków obcych, warto walczyć z tremą i prezentować własne umiejętności, gdyż z pewnością zaowocuje to w przyszłości wymiernymi korzyściami. Nasze przedszkole reprezentowały Oliwia Wolnik i Martyna Fila z grupy starszej 🙂
XXVI Międzynarodowy Przegląd Teatrzyków Przedszkolnych
25 kwietnia grupa starszaków wzięła udział w ...
25 kwietnia grupa starszaków wzięła udział w XXVI Międzynarodowy Przegląd Teatrzyków Przedszkolnych pod patronatem Starosty Raciborskiego. Na scenie tworkowskiego Centrum Kultury wystąpiło sześć grup teatralnych. Przedszkole w Zabełkowie, przedstawiło bajkę pt. "Przygody niegrzecznej żabki". Dzieci nagrodzone zostały gromkimi brawami, w nagrodę za występ otrzymały pamiątkowy dyplom oraz zabawki dla całej grupy przedszkolnej.
Zajęcia otwarte w grupie starszej
17 kwietnia w grupie starszej odbyły się zajęci...

17 kwietnia w grupie starszej odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Przedszkolaki z niecierpliwością oczekiwały wizyty rodziców, a podczas zajęć każdy starał się zaprezentować jak najlepiej. Dzieci miały do wykonania przeróżne zadania, zadania te w głównej mierze dotyczyły takich zagadnień jak kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania, doskonalenie słuchu fonematycznego, doskonalenie umiejętności dodawania na konkretach oraz doskonalenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem. Dzieci wykonywały zadania typu: dokonywanie analizy i syntezy słuchowo – wzrokowej wyrazów (układanie modelu wyrazu, czytanie ze zrozumieniem – dobieranie obrazków do odczytanych wyrazów i zdań), wyróżnianie głosek na początku i na końcu wyrazów oraz wykonywanie działań na liczbach – dodawanie, odejmowanie w zakresie 10. W czasie tych zajęć rodzice mieli możliwość obserwowania swoich pociech podczas zajęć, ich aktywności, koncentracji uwagi oraz zasobu wiadomości i umiejętności. Dzieci chętnie i aktywnie uczestniczyły w proponowanych formach działalności, dając wyraz swojemu zainteresowaniu i zaangażowaniu w działanie.

Kącik ekologiczny „Ziemia” w grupie starszej
Z okazji zbliżającego się dnia ziemi starszaki ...

Z okazji zbliżającego się dnia ziemi starszaki postanowiły wziąć udział w kilku zabawach badawczych gdyż jak wiadomo to ona jest sposobem rozwijania aktywności dziecka. Jej celem jest zdobywanie wiedzy i poznawanie otaczającego świata. Do zabaw badawczych wykorzystaliśmy ziemię: badaliśmy ją za pomocą zmysłów: wzroku, dotyku i powonienia. Każdy z nas miał możliwość dotknięcia i zbadania ziemi. Dzieci dowiedziały się co należy robić aby nasze środowisko było czyste jak należy o nie dbać oraz je pielęgnować. Jak wiadomo śmieci stanowią duże zagrożenie dla niej więc zrobiliśmy doświadczenie wykorzystując ziemię mające pokazać co dzieje się ze śmieciami kiedy ich nie wyrzucamy. Następnie na tackach z ziemią układaliśmy mandale, wykorzystując do tego materiał przyrodniczy: makaron oraz fasolę.

 
Sprzątanie świata
Codziennie kształtujemy u naszych najmłodszych p...
Codziennie kształtujemy u naszych najmłodszych poszanowanie środowiska naturalnego oraz wpajamy zasady ekologicznego stylu życia, w tym segregacji śmieci. Jednak kwiecień jest szczególnym miesiącem, w którym poruszamy tematykę zanieczyszczenia środowiska. Jak co roku również i w tym nasze przedszkole aktywnie włączyło się do akcji Sprzątania Świata. Wyposażeni w rękawiczki oraz worki na śmieci wyruszyliśmy na spacer ulicami Zabełkowa, porządkując okoliczne chodniki, pobocza i skwerki. Nie zapomnieliśmy również o wysprzątaniu naszego przedszkolnego ogródka oraz terenu placu zabaw. Świat bez śmieci jest piękniejszy i zdrowszy! Pamiętajmy o tym na co dzień 🙂  
Zajęcia otwarte w grupie młodszej
19 kwietnia grupa młodsza zaprosiła swoich rodzi...
19 kwietnia grupa młodsza zaprosiła swoich rodziców na zajęcia otwarte. Podczas spotkania maluszki i średniaki pochwaliły się swoimi umiejętnościami w zakresie czytania. W naszej placówce już od najmłodszych lat kształtujemy zainteresowanie książkami i czytaniem, tak też już w grupie młodszej prowadzone są zabawy z wykorzystaniem metody nauki czytania globalnego Glena Domana. Podczas zajęć przedszkolaki prezentowały swoje umiejętności podczas wyszukiwania etykietek ze swoim imieniem na śladach stóp, następnie rozpoznawały pierwszą literę swojego imienia, oraz dopasowywały obrazki do podpisów na brzuszkach gąsienicy. Dzieci bawiły się również kostką z wyrazami do globalnego czytana i ilustracjami, dopasowując schemat sylabowy danego słowa do odpowiedniej figury na Tupu Tanie. Na zakończenie zajęć średniaki układały swoje imię skacząc na odpowiednie kwiaty z lierkami. Nasi najmłodsi swoimi umiejętnościami zaimponowali rodzicom, za co zostali nagrodzeni głośnymi pochwałami z ich strony. Każdy przedszkolak w nagrodę otrzymał również medal. Rodziom serdecznie dziękuję za przybycie oraz aktywny udział w zajęciach.   Wychowawczyni Michaela Sigmund-Lasak
koncert smyczkowy
20 kwietnia w naszym przedszkolu odbył się konce...
20 kwietnia w naszym przedszkolu odbył się koncert smyczkowy. Nasi najmłodsi mięli okazję poznać instrumenty, takie jak: wiolonczela, saksofon altowy oraz puzon. Wysłuchaliśmy także wspaniałych utworów muzyki klasycznej zagranych przez muzyków. Na zakończenie spotkania nasi milusińscy wcielili się w muzyków i wraz z profesjonalistami zagrali wspaniały koncert. Wszyscy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Zapraszamy na fotorelację.  
Ekozabawy w grupie młodszej
III tydzień kwietnia upłynął nam pod znakiem d...
III tydzień kwietnia upłynął nam pod znakiem dbania o naszą planetę Ziemię. W tym tygodniu grupa młodsza poznała podstawy ekologicznego stylu życia: dowiedziała się jak oszczędzać wodę i prąd, poznała podstawowe symbole i oznaczenia związane z dbaniem o środowisko, a także dowiedziała się  jakie są zasady recyklingu. Podczas zajęć obejrzeliśmy film edukacyjny nt. segregacji odpadów, a także sami w sali utrwaliliśmy naszą wiedzę sortując śmieci do odpowiednich worków. W ramach spotkań w kąciku przyrody przeprowadziliśmy na początku kwietnia eksperyment, o którego wynikach przekonaliśmy się dopiero teraz. Do czterech słoików włożyliśmy odpady: papier, folię, plastik oraz resztki Bio. Wszystko zasypaliśmy ziemią i codziennie dbaliśmy o to, by była ona wilgotna. Po trzech tygodniach wysypaliśmy zawartość słoików. Jak się okazało odpady Bio uległy rozkładowi, również papier praktycznie zniknął, natomiast pozostałe: plastik oraz folia nie uległy żadnym zmianom. To doświadczenie miało na celu uświadomienie naszym najmłodszym szkodliwości wyrzucania śmieci do lasu itp. oraz konieczność ich segregacji: do odpowiednich kubłów lub na kompost. Zwieńczeniem tygodniowego cyklu zajęć były zabawy z wykorzystaniem plastikowych odpadów: wykonaliśmy ślimaki z plastikowych butelek, zakrętek i papieru, a ze starej butelki i kawałka siatki powstała świetna zabawka do robienia baniek mydlanych. Zapraszamy na fotorelację z ekotygodnia 🙂  
Zajęcia otwarte w grupie starszej
Drodzy Rodzice! 17 kwietnia tj. wtorek o godzinie ...

Drodzy Rodzice!

17 kwietnia tj. wtorek o godzinie 9.45 odbędą się zajęcia otwarte w grupie 5,6 latków,

na które serdecznie zapraszają dzieci wraz z wychowawczynią panią Anią.

       
Wizyta w gospodarstwie
10 kwietnia odwiedziliśmy gospodarstwo wiejskie. ...
10 kwietnia odwiedziliśmy gospodarstwo wiejskie. Łaciate przyjaciółki mieszkające w oborze przywitały nas radosnym machaniem ogona 🙂  Podczas wizyty poznaliśmy zasady hodowli krów oraz produkcji mleka. Odwiedziliśmy poszczególne obory oraz zagrody. Najbardziej oczywiście spodobało nam się "przedszkole" dla małych cielaczków oraz kilkudniowe cielaczki, które ostrożnie jeszcze poruszały się na kopytkach. Dowiedzieliśmy się również jak należy pielęgnować zwierzęta hodowlane oraz jakie są ich przysmaki. Chłopcy oczywiście koniecznie musięli również zrobić mały przystanek przy garażach, w których mogli podziwiać najnowsze maszyny rolnicze. Zapraszamy na fotorelację:)
Dzień Czekolady
13 kwietnia w piątek w naszym przedszkolu wcale n...
13 kwietnia w piątek w naszym przedszkolu wcale nie był pechowy 🙂 Tego dnia bowiem obchodziliśmy najsłodszy dzień w roku, czyli Dzień Czekolady.  Podczas filmu z fabryki Wedel dowiedzieliśmy się jak wygląda proces pozyskiwania kakao z ziaren kakaowca oraz produkcji czekolady. Oczywiście nie obyło się bez degustacji słodkiego przysmaku. Naszym zadaniem było rozpoznać za pomocą zmysłu smaku jaki rodzaj czekolady akurat zajadamy: gorzką, mleczną, czy białą. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie pysznych czekoladowych torcików z wafelków, polewy czekoladowej oraz owoców. Zapraszamy na naszą słodką fotorelację 🙂  
Zajęcia otwarte w grupie młodszej
Drodzy Rodzice!   19 kwietnia 2018 r. odbęd...

Drodzy Rodzice!

 

19 kwietnia 2018 r. odbędą się zajęcia otwarte

w grupie młodszej 3,4,5 latków.

Przedszkolaki wraz z wychowawczynią panią Michasią

serdecznie zapraszają do swojej sali na godzinę 9.45.

   
Wilk i zając
W środę 4 kwietnia na zaproszenie SP w Zabełkow...
W środę 4 kwietnia na zaproszenie SP w Zabełkowie uczestniczyliśmy w teatrzyku pt. Wilk i Zając przygotowanym przez dzieci ze szkolnego kółka teatralnego. Nasi mali widzowie byli oczywiście zachwyceni aktorskim talentem swoich starszych kolegów. Natomiast sama bajka była bardzo pouczająca dla naszych przedszkolaków, którzy dowiedzieli się, iż rozmowa jest najlepszym sposobem rozwiązywania konfliktów:)  
Szukamy zajączka
Wielkanocne szukanie zajączka jest już tradycją...
Wielkanocne szukanie zajączka jest już tradycją w naszym przedszkolu. Tak się w środę, 28 marca Zajączek znowu ukrył dla nasz w przedszkolu koszyk pełen słodkości. Jednak odnalezienie go wcale nie było takie łatwe. Musieliśmy rozwiązać kilka bardzo trudnych zagadek, aby uzyskać wskazówki, gdzie zajączek ukrył dla nas słodkości. A był w tym roku naprawdę pomysłowy. Szukaliśmy w koszu u pani Irenki, w szafie pani Beatki, a nawet w garnku u pani Asi, w pokoju nauczycielskim, w szatni oraz w gabinecie pani Dyrektor, aż w końcu wskazówki zaprowadziły nas zpowrotem do naszych sal, gdzie wielkanocny zajączek ukrył kosze pełne jajek niespodzianek na szafie! Ileż było radości z odnalezienia niespodzianki:) Zajączkowi serdecznie dziękujemy za świetną zabawę oraz słodkie upominki. Zapraszamy na fotorelację 🙂  
Malowanie jajek
Zgodnie z Wielkanocną tradycją, również nasi p...
Zgodnie z Wielkanocną tradycją, również nasi przedszkolacy przygotowując się do świąt malowały jajka. Każda z grup we wtorek 27 marca przystąpiła do wielkiego ozdabiania. Najpierw jajka przy pomocy naszych pań barwiliśmy z wykorzystaniem specjalnych barwników, a następnie ozdabialiśmy wg. własnego pomysłu. W efekcie powstały piękne pisanki, które zdobiły nasze przedszkolne półeczki i wprawiły wszystkich w wielkanocny nastrój. Zapraszamy na fotorelację 🙂  
Eksperymenty z „jajem”
W okresie wielkanocnym dużo mówiliśmy o jajkach...
W okresie wielkanocnym dużo mówiliśmy o jajkach - wielkanocnym symbolu nowego życia. Toteż okres ten był doskonałą okazją do przeprowadzenia kilku eksperymentów z "jajem" 🙂 Nasi mali badacze z grupy młodszej uwielbiają eksperymentować. Tym razem bawiliśmy się w "wyścigi jajek" podczas których sprawdzaliśmy zakręcając jajka, które z nich jest surowe, a które gotowane (gotowane szybciej się kręci). Próbowaliśmy również włożyć ugotowane jajko przez szyjkę butelki, tak by ono nie pękło - przy pomocy pani w  butelce stworzyliśmy sztuczną próżnię, dzięki której jajko bez problemu prześliznęło się przez butelkę:) Sprawdzaliśmy także jak coca cola wpływa na skorupkę jajka - po kilku dniach jajko zanurzone w coli pokryło się osadem, który był niemożliwy do zmycia. Od teraz wszystkie przedszkolaki będą pamiętały i myciu ząbków, szczególnie po zjedzeni lub wypiciu czegoś słodkiego. Kolejnym eksperymentem na wyniki którego musieliśmy czekać kilka dni było "skaczące jajko". Surowe jajko zanurzyliśmy w occie. Po kilku dnia okazało się, że skorupka jaka całkowicie się rozpuściła, biało wraz z żółtkiem zostało otoczone jedynie błonką, która okazała się na tyle silna, że nasze jajko "skakało" po stole niczym piłeczka pinpongowa. Na zakończenie "nauczyliśmy" jajko pływać 🙂 Surowe jajko wrzucone do wody opada na dno. My do naszej wody dodaliśmy dodatkowo sól - w tak powstałej solance nasze jajko unosiło się na powierzchni - niczym my podczas wakacji nad morzem 🙂
Pierwszy Dzień Wiosny
21 marca powitaliśmy długo wyczekiwaną Wiosnę....
21 marca powitaliśmy długo wyczekiwaną Wiosnę. Mimo, iż pogoda rano była "mało wiosenna" (zapowiadało się, że będzie szaro, buro i ponuro), na szczęście po  śniadanku słoneczko wyszło zza chmur, więc czekając na Wiosnę, do naszej sali wpadały ciepłe słoneczne promienie. Wraz z nami nową porę roku witali motyle i pszczółka. Wiosenni pomocnicy przygotowali dla Nas quiz, podczas którego wykazaliśmy się perfekcyjną znajomością wiosennych zwiastunów. Długo zastanawialiśmy się jak wiosna do nasz przybędzie. Pomysłów było wiele: od samochodu, po samolot, tramwaj, autobus, balon i rower, a ona zaskoczyła nas w tym roku totalnie i przyjechała na hulajnodze z wielkim koszem kwiatów! Pełna pozytywnej energii zaraz porwała nas do wiosennych tańców. Kolejnym punktem naszych obchodów  było oczywiście tradycyjne pożegnanie zimy. Naszą Marzannę jak co roku przegoniliśmy paląc ją w naszym przedszkolnym ogródku. Kiedy mroźna zima, już na dobre oddała panowanie swojej siostrze Wiośnie, wybraliśmy się na spacer ulicami Zabełkowa z wiosennym gaikiem, by wszystkim obwieścić nastanie nowej pory roku:)  
Wiosenny kącik przyrody – grupa młodsza
Marzec jest miesiącem, w którym w naszym przedsz...
Marzec jest miesiącem, w którym w naszym przedszkolu intensywnie wypatrujemy już długo wyczekiwanej wiosny. Grupa młodsza w marcu nie tylko uczestniczyła w cyklach zajęć poświęconych budzącej się do życia przyrodzie ale przede wszystkim poszukiwaliśmy jej oznak wokół nas - obserwując pierwsze przebiśniegi i krokusy w przydomowych ogródkach, obserwując pączki drzew oraz nasłuchując śpiewu ptaków podczas spacerów. Aby poczuć wiosnę w naszej sali założyliśmy wspólnie wiosenny ogródek. Maluszki i średniaki z ochotą zmieniły się w ogrodników i żwawo zabrały się do przesadzania cebulek hiacyntów, żonkili oraz krokusów. Zasadziliśmy również cebulkę dymkę oraz zasialiśmy rzeżuchę, która za kilka dni wzbogaci nasze kanapki i moc witamin:) W ramach eksperymentu założyliśmy mini hodowlę fasoli. Fasolki wrzuciliśmy do ziemi, masy gipsowej oraz wody. Przez najbliższe tygodnie będziemy obserwować, w którym podłożu fasolki wyrosną najszybciej. Zdaniem naszej pani, wyniki eksperymentu będą bardzo zaskakujące:) Nasz kącik przyrody jest piękną wiosenną ozdobą naszej sali, a my codziennie rano przychodząc do przedszkola z zaciekawieniem biegniemy bo zobaczyć jak nasze rośliny i kwiaty codziennie się zmieniają i pięknie rosną:)  
Zielone inspiracje w grupie młodszej
Maluszki i średniaki z grupy młodszej wprost uwi...
Maluszki i średniaki z grupy młodszej wprost uwielbiają wszelkie zabawy sensoryczne i twórcze. Inspiracją do zabaw plastycznych przeprowadzonych wraz z dzieciakami w minionym tygodniu były wszelkie odcienie zieleni budzącej się do życia wiosną przyrody. Nasi milusińscy zamienili się w prawdziwych artystów, których dzieło zostało zainspirowane barwami przedwiośnia oraz muzyką klasyczną. Przed przystąpieniem do zabawy z farbami dzieci musiały samodzielnie z barw podstawowych: żółtej i niebieskiej uzyskać barwę zieloną. Mieszanie farb okazało się świetnym doświadczeniem podczas którego przedszkolaki miały okazję zaobserwować jak różnorodne proporcje poszczególnych kolorów wpływają na barwę finalną. Kiedy paleta do malowania była już gotowa przystąpiliśmy do działania. Za płótno posłużył nam tym razem celofan, który dostarczył przedszkolakom nowych doświadczeń plastycznych. Nasze zielone arcydzieło wzbogaciliśmy o białe elementy - przebiśniegi, pierwsze zwiastuny wiosny, które zaobserwowaliśmy podczas spaceru oraz ozdobione wg. naszego pomysłu motylki - cytrynki. Nasze dzieło można podziwiać w przedszkolnym korytarzu, nie można zaprzeczyć, iż nasi wychowankowie wykazali się ogromną kreatywnością i twórczością 🙂  
Kącik przyrody grupa starsza
Marzec to miesiąc, który każdemu z nas kojarzy ...
Marzec to miesiąc, który każdemu z nas kojarzy się z wiosną. W związku z tym starszaki rozmawiały o charakterystycznych zmianach w przyrodzie, jakie zachodzą w okresie przedwiośnia - o pierwszych wiosennych kwiatach, o powracających do nas ptakach. Zainteresowanie tematem zachęciło wszystkich do "podglądania" budzącej się do życia przyrody. Podczas spacerów obserwowaliśmy okoliczne ogródki i szukaliśmy pierwszych wiosennych kwiatów. To wszystko spowodowało chęć założenia własnego przedszkolnego wiosennego kącika przyrody. Zanim jednak to nastąpiło dzieci poznały nasiona i rośliny, poznały kolejne etapy siania i sadzenia roślin oraz zasady pielęgnowania założonych hodowli. Dzieci z zapałem przystąpiły do sadzenia cebuli, wysiały rzeżuchę oraz zasadziły swą własną fasolę. Następnie przesadziły do doniczek hiacynty oraz żonkile. Radości było wiele, dzieci bardzo chętnie włączały się do pracy. Posadzone nasiona w pojemnikach i kwiaty umieściliśmy na parapecie okna, tworząc wiosenny kącik przyrody. Dzieci każdego dnia dbają o hodowlę, pamiętają o podlewaniu roślin i z wielkim zaangażowaniem obserwują ich wzrost. Cieszą się każdą dostrzeżona zmianą.  
Jo wom godom… Gminny Konkurs Gwary Śląskiej
Okazuje się, że najmłodsi lubią mówić gwarą...
Okazuje się, że najmłodsi lubią mówić gwarą i wcale się jej nie wstydzą. Z wdziękiem, zabawnie i z doskonałym akcentem – podczas gminnego konkursu gwary – prezentowali prozę i poezję po śląsku. Popularyzacja gwary śląskiej, kultywowanie tradycji i zwyczajów przygranicznej ziemi krzyżanowickiej, a także możliwość pokazania umiejętności recytatorskich i gawędziarskich dzieci i młodzieży to cel konkursu organizowanego od jedenastu lat przez Gminny Zespół Oświaty Kultury Sportu i Turystyki. Na scenie tworkowskiego Centrum Kultury 15 marca znajomością gwary mogli pochwalić się najmłodsi – przedszkolacy oraz nieco starsi – uczniowie szkół podstawowych i gimnazjaliści.  W XI Gminnym Konkursie Gwary Śląskiej swój talent recytatorski zaprezentowało 130 uczestników. Po raz trzeci w „kategorii dorośli” widzowie mogli zobaczyć 7 prezentacji. Występom przyglądał się wójt gminy Grzegorz Utracki. Jury w składzie: dr Kornelia Lach – autorka wielu książek o kulturze pogranicza polsko-czeskiego, Agnieszka Drobna – emerytowana polonistka, autorka wielu tekstów gwarowych, Maria Kostrzewa – poetka, gawędziarka, Agnieszka Winiarczyk – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Krystyna Lamczyk – długoletnia przewodnicząca KGW w Tworkowie oceniło 97 występów. Panie były pod wrażeniem wysokiego poziom występów przedszkolaków i uczniów, którzy prezentowali teksty z ogromnym wyczuciem i zrozumieniem. Konkurs ukazał bogactwo różnorodnych tekstów, bardzo często pisanych specjalnie na konkurs przez nasze gminne poetki i gawędziarki. Jurorki zwróciły uwagę na to, że dzieci perfekcyjne władają gwarą śląską, która ma wiele lokalnych odmian. Ponadto młodzi wykonawcy poprzez swoje prezentacje przypomnieli dawne zwyczaje, obrzędy oraz pokazali życie dawne i współczesne mieszkańców gminy Krzyżanowice. Nasze przedszkole reprezentowali: Nadia Swoboda, Emilia Kupka, Michał Starostka oraz Szymon Pietrasz. Szymonowi gratulujemy wyróżnienia za utwór Mynka Antka.  
Dzień Kobiet
8 marca w naszym Przedszkolu obchodziliśmy świę...
8 marca w naszym Przedszkolu obchodziliśmy święto wszystkich małych i dużych kobietek:) Tego dnia chłopcy od rana szczególnie dbali o swoje koleżanki, przepuszczając w kolejce, sprzątając za nie zabawki i prawiąc komplementy:) Z okazji święta wszystkich dziewczynek został zorganizowany pokaz mody,  na widowni którego zasiadły nasze panie nauczycielki oraz panie z obsługi, a także wszyscy chłopacy. Podczas pokazu małe modelki zaprezentowały się kreacjach stworzonych z worków foliowych, bibuły oraz folii bąbelkowej. Dziewczynki na wybiegu czuły się jak ryba w wodzie:) Oczywiście tego dnia zarówno Panie, jak i nasze koleżanki trzymały upominki. Nie zabrakło również słodkości dla naszych wspaniałych chłopaków. Zapraszamy na fotorelację z tego wydarzenia 🙂  
Cała Polska Czyta Dzieciom
21 lutego w ramach obchodów Dnia Języka Ojczyste...
21 lutego w ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego nasze przedszkole odwiedziła pani Marysia Pawełek - mama Tomka z grupy młodszej. Pani Marysia, kontynuując akcję Cała Polska Czyta Dzieciom przeczytała naszym milusińskim ulubioną książeczkę swojego syna - A jak Anakonda. Przedszkolaki z zapartym tchem słuchały opowieści o zielonym gadzie. Pani Marysi serdecznie dziękujemy za wizytę w naszej placówce.  
Kolorowy Tydzień w grupie młodszej
Ostatni tydzień lutego w grupie młodszej upłyn...

Ostatni tydzień lutego w grupie młodszej upłynął pod znakiem kolorów. W tym tygodniu zajęcia w u średniaków i maluszków inspirowane były kolorami tęczy. W ciągu 5 dni dzieci miały możliwość rozwijania swoich zmysłów poprzez różnorodne kolorowe zabawy sensoryczne pobudzające i kształtujące smak, dotyk, węch oraz wzrok. W poniedziałek, podczas żółtego dnia rozmawialiśmy o emocjach i uczuciach, które kojarzą nam się z kolorem żółty. Dzieciaki miały również okazję skosztować pysznego żółtego ananasa oraz rozwijać swoją kreatywność poprzez manipulowanie żółtą masą - piankoliną. We wtorek, podczas dnia niebieskiego przenieśliśmy się w morskie otchłanie. Nie tylko rozmawialiśmy o znaczeniu wody w naszym życiu, ale również wykorzystaliśmy relaksujące właściwości niebieskiej barwy podczas ćwiczeń oddechowych i słuchania muzyki relaksacyjnej. Zwieńczeniem dnia niebieskiego były zabawy cieczą nienewtonowską, która swoimi niesamowitymi właściwościami zaskoczyła naszych milusińskich (podczas nacisku ciecz nienewtonowska zachowuje właściwości ciała stałego, bez działania siły jest cieczą). Trzeciego dnia - białego poznaliśmy właściwości śniegu - oglądaliśmy również zdjęcia śnieżynek pod mikroskopowym powiększeniem. Oczywiście tego dnia nie mogło zabraknąć zabaw ze sztucznym śniegiem, podczas których przedszkolaki wykazały się niezwykłą pomysłowością tworząc prawdziwe śnieżne dzieła sztuki. Czwarty dzień - czerwony był dniem eksperymentów - mieliśmy okazję obserwować efekt kapilarny roślin, wykorzystują do tego liście kapusty i barwniki spożywcze oraz bawiliśmy się piaskiem księżycowym. Ostatniego dnia - zielonego urządziliśmy wyścigi żabek, które okazały się świetną zabawą z elementami rywalizacji oraz tworzyliśmy wspaniałe kształty z tzw. zimnej porcelany zabarwionej na zielono. Zapraszamy na fotorelację z naszego barwnego tygodnia:)

Dzień Kota w grupie młodszej
15 lutego w grupie młodszej obchodziliśmy Dzień...
15 lutego w grupie młodszej obchodziliśmy Dzień Kota. Tego dnia dzieci poznały Prawa Zwierząt oraz dowiedziały się, że nasi mali czworonożni przyjaciele również posiadają emocje i uczucia, które należy szanować oraz potrzeby. Dzieci poznały zasady opieki i pielęgnowania domowników - kotów. Miały okazję zobaczyć różnorodne kocie akcesoria: drapak, zabawki, miseczki, szczotkę do sierści itp. Oczywiście nie zabrakło kocich zabaw takich jak: Złap myszkę  na dywanie TupuTan i kocia matematyka. Przedszkolaki z grupy młodszej miały także okazję gościć w swojej tego dnia wyjątkowych gości - dwa kocurki pani Michasi - Korka i Klakiera. Kociakom bardzo spodobała się nasza przedszkola sala, chętnie zwiedzały jej zakamarki. Jak przystało na prawdziwych pieszczochów były zachwycone kiedy maluszki je głaskały po grzbiecie i za uszkiem za co odwdzięczyły się mruczeniem, a z racji tego iż są łasuchami były wręcz zachwycone, kiedy otrzymały koci smakołyk od każdego przedszkolaka. Dzień ten był doskonałą okazją do nauki szacunku wobec zwierząt dla naszych najmłodszych, a kocie odwiedziny wprawiły nas w radosny nastrój do końca dnia.  
Dzień Kota w grupie starszej
W czwartek  dzieci  z grupy starszaków obchodzi...
W czwartek  dzieci  z grupy starszaków obchodziły „Dzień Kota”  w tym dniu wysłuchały opowiadania o chorym kotku a później uczyły się w jaki sposób opiekować się tymi zwierzętami, oglądały książeczki, zapoznawały się z kocimi obyczajami oraz sposobami pielęgnacji kotów. Poznały również jak w innych krajach przywoływany jest kot. Były też wesołe „kocie zabawy”, takie jak: koci spacerek, złap myszkę, rozwiązywanie zagadek i wykonywanie różnorodnych prac plastycznych. Największą jednak atrakcją była wizyta prawdziwego kotka, który skradł oraz razu serduszko każdego dziecka. Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt.
Walentynki w grupie młodszej
14 lutego tradycyjnie obchodziliśmy Walentynki. T...
14 lutego tradycyjnie obchodziliśmy Walentynki. Tego dnia szczególnie w grupie młodszej od rana panowała radosna atmosfera. Mimo iż na co dzień staramy się być dla siebie życzliwi i koleżeńscy to jednak wyjątkowa atmosfera tego dnia sprawiła iż uśmiech zawitał na każdej małej buzi. Walentynki to doskonała okazja do kształtowania szacunku wobec drugiego człowieka, życzliwości, dobroci i uprzejmości wśród najmłodszych. Podczas zajęć nie zabrakło oczywiście zabaw i gier walentynkowych. Maluszki i średniaki świetnie bawiły się podczas zabawy "Taniec na gazetowym serduszki", wyszukiwały zakochane pary ze znanych bajek oraz rozwijały swoje umiejętności czytelnicze łącząc w pary złamane połówki serc. Dzieci z grupy młodszej obdarowały również panie walentynkowymi ślimaczkami ze słodkościami i miłośnym aforyzmem. Nie zabrakło również tradycyjnej poczty walentynkowej, a zwieńczeniem zajęć było wspólne wykonanie słodkich serduszek ozdobionych posypką oraz cukrem 🙂 Na zakończenie dnia odbyła się również mini sesja zdjęciowa z walentynkowymi gadżetami. Zapraszamy na fotorelację:)  
Walentynki w grupie starszej
Jak to jest z tą miłością ? Kim są AMORKI ? i...
Jak to jest z tą miłością ? Kim są AMORKI ? i co to jest strzała miłości? Jak to jest z tą uprzejmością, zakochaniem i zauroczeniem ? Co to znaczy: kto się lubi ten się czubi? Tego wszystkiego mogły się dowiedzieć nasze najstarsze Przedszkolaki. Program naszych walentynek został przemyślany i zaplanowany, a zabawy które zostały wykonane w tym dniu to: "Amorki Aniołki  łaczące  dzieci w pary","Puzzle zakochane pary"- łączenie serc "Taniec z balonami", "Moja walentynkowa cecha" - losowanie lizaków., „Poczta walentynkowa”, „Wystawka zdjęć- kogo kocham, „Igloo słodkości wykonane z kostek cukru "Walentynkowe serce" - fotografowanie.  
Dzień Pizzy w grupie młodszej
We wtorek grupa młodsza kulinarnie obchodziła dz...
We wtorek grupa młodsza kulinarnie obchodziła dzień najsławniejszego włoskiego przysmaki  - pizzy. Tego dnia maluszki i średniaki wybrały się w podróż do słonecznej Italii, gdzie dowiedziały się kilku ciekawostek o naszych południowych sąsiadach, m.in: zabytki, flagę, muzykę oraz słynnego włoskiego Pinokio. Zwieńczeniem zajęć były zajęcia kulinarne podczas których nasi milusińscy przygotowali składniki do pizzy na obiad. Przedszkolaki jak przystało na prawdziwych małych masterchef'ów ubrani w fartuszki precyzyjnie i w skupieniu kroili paprykę, szybkę oraz tarli ser. Nasza kucharka, pani Asia nawet nas pochwaliła za dokładność i perfekcyjne krojenie:) Najlepsza oczywiście była degustacja pizzy. Podczas obiadu wszystkie kawałki w mig zniknęły z talerzyków 🙂  
Dzień Pizzy w grupie starszej
W tym dniu dzieci z grupy starszaków zostały pod...
W tym dniu dzieci z grupy starszaków zostały podzielone na 3 zespoły serowy, szynkowy i paprykowy Każdy zespół miał za zadanie dokładanie pokroić swoje składniki potrzebne do wykonania pizzy. Podczas zajęć dzieci nie tylko dowiedziały się jak przyżądzić pizzę ale dowiedziały się również, że najpopularniejszym rodzajem serowego smakołyku jest margherita, która swoją nazwę zawdzięcza królowej Włoch – Marghericie Sabaudzkiej – która w 1889 roku podczas wizyty w Neapolu miała zasmakować pierwszej współczesnej pizzy, przygotowanej na jej cześć przez miejscowego piekarza. Do swego przysmaku użył on 3 składników: pomidory (czerwień), ser mozzarella (biel), bazylia (zieleń). Składniki te reprezentowały barwy narodowe Włoch.
Kolorowy tydzień w grupie młodszej
Kącik wędrującej książki
Podziękowania dla darczyńców i sponsorów
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Rada Rodziców P...

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Rada Rodziców Przedszkola Publicznego im. Kubusia Puchatka składa serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom i darczyńcą, którzy wsparli działalność naszej placówki.

 
 • GEMAT Grzegorz Matuszek
 • firma Iglomen
 • GS Krzyżanowice
 • Centrum Ogrodnicze I & L Olza
 • Pizzeria Anaberg Chałupki
 • Impacto Andrzej Kaczor
 • Jubiler Tic-Tak
 • Salon Fryzjersko-Kosmetyczny Venus Anna Płaczek
 • Kwiaciarnia Fantazja Katarzyna Besz
 • Apteka Pigułka Chałupki
 • Gabinet Ginekologiczny Katarzyna Durczok
 • Elektroserwis Zabełków
 • Fryzjerstwo Mobilne Anita Drobny
 • BP Service Center j. Jolanta i Marek Żurek
 • Gertruda Szolc
 • Piekarnia Piotr Szweda Rogów
 • Zakład Przetwórstwa Mięsnego Tomaszny Wodzisław Śl.
 • Bank Spółdzielczy Krzyżanowice
 • Star Consulting Kura & Atłachowicz
 • Gościniec nad Strumykiem Adam Rycka
 • Milion MixMarket Chałupki
 • Handel Obwoźny i transport Zygmunt Błaszczok
 • Sebastian Otawa Usługi Remontowo Budowlane Rudyszwałd
 
Wycieczka przedszkola
25 stycznia została zorganizowana wycieczka przed...
25 stycznia została zorganizowana wycieczka przedszkolna do Raciborskiego Centrum Kultury w Raciborzu na spektakl Nowe szaty Króla. Dla niektórych naszych milusińskich była to pierwsza podróż autokarem oraz pierwsze zetknięcie z teatrem. Dzieci były zachwycone sztuką, a na zakończenie spektaklu nagrodziły aktorów gromkimi brawami. Zapraszamy na fotorelację 🙂
Ogłoszenie – rekrutacja
 
 
Dzień Babci i Dziadka
18 stycznia obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dz...
18 stycznia obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Babci i Dziadka. Naszych Kochanych Dziadków na wspólne świętowanie zaprosiliśmy w tym roku do restauracji Nad Strumykiem w Zabełkowie. Podczas uroczystości zaprezentowaliśmy nasz talent aktorki - wystawiając Jasełka, ale również taneczny i woklany. Mamy nadzieję, że każda Babcia i Dziadek byli tego dnia bardzo dumni ze swojej wnuczki i wnuczka. My aż pękaliśmy z dumy mogąc gościć tak bliskie naszym małym serduszkom osoby.
Kolędowanie przy żłobku
Podsumowaniem 13. Gminnego Przeglądu Kolęd i Pas...
Podsumowaniem 13. Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek „Święta z Kolędą – Weihnachten mit Weihnachtsliedern” było kolędowanie przy żłóbku, czyli koncert w tworkowskim kościele. 14 stycznia laureaci wyróżnieni w przeglądzie zaśpiewali popularne, jak i mniej znane, ale nie mniej piękne kolędy w języku polskim i niemieckim. Nagrody – dyplomy i figurki aniołów – młodym śpiewakom wręczyła dyrektor GZOKSiT Daria Wieczorek oraz zastępca wójta Grzegorz Swoboda. Zgromadzeni w świątyni liczni słuchacze podziękowali młodym artystom gorącymi brawami za piękne chwile, jakie przeżyli podczas koncertu. Swoje podziękowania skierował do młodych artystów i organizatorów ks. proboszcz Piotr Tkocz, kończąc spotkanie kolędowe modlitwą. W przeglądzie, zorganizowanym przez GZOKSiT 13 grudnia 2016 roku widzowie zobaczyli 40 występów – zespoły wokalne, duety, solistów i solistki z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Na scenie wystąpiło blisko 100 wykonawców. Występy oceniało jury: Zuzanna Ortmans – muzykolog oraz Jan Goldman – nauczyciel wokalu. Nasze przedszkole reprezentowały Martyna Fila, Oliwia Wolnik, Emilia Kupka  w utworze „Najcudowniejsze Święta“.
Do szopy hej pasterze… Przeglądu Przedstawień Bożonarodzeniowych
W środę 17 stycznia, w drugim dniu przeglądu 18...
W środę 17 stycznia, w drugim dniu przeglądu 18. Gminnego Przeglądu Przedstawień Bożonarodzeniowych – JASEŁKA 2018, widzowie zobaczyli kolejne pięć inscenizacji. Nasze przedszkole reprezentowała grupa starsza, która pod kierunkiem pani Ani przestawiła jasełka pt. Magia Świąt.
Ach, co to był za bal!
10 stycznia w naszym przedszkolu został zorganizo...
10 stycznia w naszym przedszkolu został zorganizowany dla naszych najmłodszych wielki bal karnawałowy! Od rana już schodząc się do sal podziwialiśmy swoje piękne i niezwykle pomysłowe przebrania. Po śniadaniu wszyscy superbohaterowie, służby mundurowe, księżniczki, syrenki, pszczółki, biedronki, zwierzątka, piraci i wróżki zebrali się w sali starszaków by rozpocząć zabawę. Jak wszystkie tradycyjne wielkie bale również i nasz rozpoczął się uroczystym polonezem, a następnie wybraliśmy się w taneczną podróż po Europie. Odwiedziliśmy m.in: Czechy, gdzie zatańczyliśmy polkę. Austrię, tam z kolei przyszła pora na walc. Gorącą Grecję, gdzie szaleliśmy w rytmach zorby, natomiast we Francji dziewczyny dały popis kankana. We Włoszech tańczyliśmy w rytm melodii Felicita, natomiast Hiszpania to oczywiście makarena. Na zakończenie naszej podróży już w Polsce odtańczyliśmy skocznego krakowiaka. Podczas balu nie mogło zabraknąć również najnowszych hitów do których szaleliśmy, skakaliśmy i tańczyliśmy. Zapraszamy an fotorelację 🙂
Zebranie z Rodzicami
OGŁOSZENIE 25 stycznia o godz. 16.00 w naszym prz...

OGŁOSZENIE

25 stycznia o godz. 16.00 w naszym przedszkolu odbędzie się zebranie z rodzicami, podczas którego zostaną przekazane istotne informacje bieżące oraz odbędzie się prelekcja  prowadzona przez psychologa z poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rybniku. Ze względu na ważność informacji prosimy o obecność.

 
Loteria Fantowa – ogłoszenie Rady Rodzicó
Rada Rodziców Przedszkola Publicznego im. Kubusia...

Rada Rodziców Przedszkola Publicznego im. Kubusia Puchatka w Zabełkowie zwraca się z prośbą o podarowanie losów (dowolnej wartości) na loterię fantową, która tradycyjnie odbędzie się podczas Zabawy Karnawałowej 10 lutego. Losy prosimy składać w przedszkolu.

Dziękujemy

Rada Rodziców zaprasza na Zabawę Karnawałową
Balik Przebierańców dla najmłodszych
Rodzice! 10 stycznia w naszym przedszkolu odbędzi...

Rodzice!

10 stycznia w naszym przedszkolu odbędzie się bal karnawałowy dla naszych milusińskich, podczas którego jak w poprzednich latach zdjęcia wykonywać będzie firma Fotogama. Pora pomyśleć o przebraniu 🙂

Świąteczne wypieki
Jednym z elementów tradycji świątecznej są wyp...
Jednym z elementów tradycji świątecznej są wypieki świątecznych słodkości. Wraz z naszymi milusińskimi również przygotowaliśmy pyszne cynamonowe ciasteczka. Oczywiście najwięcej frajdy sprawiło wycinanie różnorodnych kształtów z pysznego ciasta, a później dekorowanie. Oj tutaj nasi najmłodsi puścili wodze fantazji i powstały wspaniałe ciasteczka, które następnie ochoczo pałaszowaliśmy podczas przedszkolanej wigilijki. Zapraszamy na fotorelację.